Ankara dá za ruské rakety přes dvě miliardy dolarů

Ankara dá za ruské rakety přes dvě miliardy dolarů
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0/Wikipedia|Popisek: S-400
03 / 11 / 2017, 07:00

Turecko zaplatí za ruský systém protivzdušné obrany S-400 více než dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard Kč).

Uvedl to  šéf státní korporace Rostech, sdružující ruské zbrojovky. "Hodnota transakce ohledně S-400 činila více než dvě miliardy dolarů," řekl generální ředitel Sergej Čemezov agentuře TASS.

Koupi raketového systému oznámil v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již podepsána příslušná dohoda a zaplacena záloha. Dodávky raket podle tureckých zdrojů mají začít během dvou let.

Turecko předloni zrušilo tendr na nákup tohoto systému za 3,4 miliardy dolarů (85,4 miliardy Kč), ale pak si to rozmyslelo a rozhodlo se opět o nákupu těchto zbraní vyjednávat. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu řekl, že Moskva je připravena rakety Ankaře prodat.

Výhrady vůči chystanému turecko-ruskému obchodu vyjádřily v minulosti Spojené státy a znepokojení netajili ani jiní spojenci v NATO. "Sami přijímáme rozhodnutí týkající se naší nezávislosti. Jsme nuceni přijímat bezpečnostní a obranná opatření, abychom mohli bránit naši zemi," prohlásil Erdogan.

Rusko do Středomoří v poslední době dodalo několik systémů raket země - vzduch typu S-300 a S-400. Tyto protiraketové systémy Moskva umístila kolem své letecké základny Latákíja v Sýrii, loni v dubnu začaly dodávky raket S-300 do Íránu.

V Rusku pluky vyzbrojené systémy S-400 například chrání Moskvu před raketovým útokem, protirakety jsou rozmístěny i na anektovaném ukrajinském Krymu či na ruské letecké základně v Sýrii. Nejnovější verze těchto raket je prý s to sestřelovat cíle v "blízkém vesmíru". Rusové začali vyvíjet i nástupce, systém S-500.

Zbrojní konglomerát Rostech vznikl před deseti lety s cílem napomáhat vývoji, výrobě a vývozu sofistikovaných výrobků určených pro civilní i vojenské použití. Zahrnuje stovky organizací, včetně 14 holdingů, z nichž 11 působí ve sféře zbrojního průmyslu.

Psali jsme:

 

Autor: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.