APS systémy se stávají zcela klíčovým prvkem obrněnců. Eurotrophy bude hrát hlavní roli při aplikaci v Evropě

APS systémy se stávají zcela klíčovým prvkem obrněnců. Eurotrophy bude hrát hlavní roli při aplikaci v Evropě
Autor fotografie: Zachi Evenor / Flickr|Popisek: Systém Trophy
10 / 06 / 2024, 08:15

Izraelský systém aktivní ochrany Trophy je aktuálně jediným kompletem, který je schopen čelit moderním ATGM, přenosným protipancéřovým systémům. Aplikace na moderní MBT, APC a další systémy je vzhledem k událostem na Ukrajině nezbytná.

Lze říci, že ATGM jako Javelin, Stugna-P nebo třeba švédský RBS 70 rozhodli o zastavení ruských kolon při zahájení útoku na Ukrajinu. Rychlá dodávka těchto zbraní a dostatečné množství Stugna-P ukrajinské provenience, způsobila, že obránci postup Rusů zastavili. V počátcích konfliktu měla Armáda Ruské federace v jednotkách velké množství modernizovaných T-80, T-90 a T-72. Veskrze se jedná o realtovně povedené upgrady, avšak stejně ani to nepomohlo. Ukazuje se, že ani reaktivní pancíř neochrání stroj před moderními ATGM s tandemovými a kumulativními střelami a Eurotrophy v podobě izraelského Trophy systému proto poskytuje možné řešení. 

Eurotrophy jako lék pro Evropu

 

Moderní protitanková střela zjednodušeně exploduje dvakrát, tandemově. Poprvé se kinetická špička dostane k náplni reaktivního pancíře a přivede ji k výbuchu. Následuje kumulativní fáze druhého výbuchu, kdy se úzký proud energie doslova propálí skrz hlavní pancíř a vybuchne uvnitř MBT nebo jiného obrněnce. Zásadním faktorem ATGM je minimální reakční doba pro cíl, na který útočí. Používá je pěchota a to ze značné blízkosti. Účinnost zbraně je však většinou jen maximálně 1 500 metrů. Ukrajinská Stugna-P má fakticky optické navádění skrze kameru, takřka nedetekovatelné jinak, než úzce specializovaným prostředkem, jako je Trophy.

 

Systémy aktivní ochrany má většina obrněnců, i těch ruských. Ty však na moderním PTŘS nestačí. Západ si však současně také uvědomuje, že zneškodnit Javeliny nejsou schopny ani jejich systémy. Koneckonců ruský ATGM Kornet není o moc horší než Javelin. MBT má velmi málo času na reakci a klíčovou složkou je radar a systém, který včas zachytí střelu a dokáže reagovat. V minulosti dokázal pancíř střelám jako je RPG často odolat, ale dnes již ne. Budoucnost proto spočívá především v aktivní ochraně a to nejen proti ATGM, ale také UAV

Trophy i proti UAV

 

Výrobcem systému Trophy je izraelský konglomerát Rafael Advanced Defense Systems, který své APS neustále modernizuje. Posledním vylepšením byla zkušenost z Gazy. Když Hamas zaútočil, izraelské Merkavy měly vypnuté motory a tím pádem i neaktivní ochranu. Opatřením je, že se do Trophy systému instaluje vlastní zdroj energie. Základem APS je vysokorychlostní výpočetní technologie, která při detekci nepřátelského objektu, vyhodnotí i o jakou střelu se jedná, spočítá vektor přiblížení, povahu hrozby, dobu do dopadu a úhel přiblížení. Následuje výstřel z výmetnice, která odpálí vysoké množství malých EFP (explozivní projektily). 

Trophy na Nameru

EEP tvoří přesný a relativně úzký tvar ve směru střely, aby byli chráněni vojáci v okolí. Trophy je systém, který je navíc navržený velmi modulárně tak, aby ho šlo propojit s dalšími atributy MBT, třeba dálkově ovládanými stanicemi. Teoreticky proti přilétající hrozbě může využít všechny možnosti stroje. Je celkově univerzální, nejde jen o obranu proti raketám, ale i vysoce výbušné munici HEAT a třeba i materiálové pušky. Je ovšem také patřičně drahý, jelikož podle Rafaelu v roce 2013 zvýšil cenu Merkavy Mk. IVM o třicet procent. 

Trophy již zvládl zachytit i špičkové ruské Kornety nebo moderní RPG-29. Radar je úzce zaměřený na detekci nízko letících a malých cílů a dokáže tedy v určitý moment reagovat i na UAV. Systém je poměrně těžký, jelikož váží půl tuny. U MBT se sedmdesáti tunami sice hmotnost nedělá problém, ale u menších vozů již může způsobovat komplikace. Prozatím má “okno” směrem nahoru, tedy jako plnohodnotná ochrana proti UAV nemožné. V této chvíli již existuje smlouva mezi Eurotrophy a německou KNDS o tom, že na jejich Leopardy 2A8 a modernizace starších typů bude systém instalován. Probíhají intenzivní jednání s celou řadou dalších společností. 

Konflikt na Ukrajině jasně ukázal, že ochrana proti ATGM je v současnosti grow pro přežití MBT. Distribuce systému v Evropě je pro zbrojní průmysl proto velmi důležitá, protože na západě není znám a ani není v žádné výrazné fázi vývoje další zařízení, které by moderním PTŘS dokázalo čelit. Pancíře navíc nejde donekonečna nafukovat. Eurotrophy se tedy stane důležitým článkem evropského vojensko-průmyslového komplexu.

 

Tagy článku