Ukrajinské Archery ze Švédska už mohou pálit do Ruska na kumulace nepřítele

Ukrajinské Archery ze Švédska už mohou pálit do Ruska na kumulace nepřítele
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Švédská samohybná houfnice Archer
28 / 05 / 2024, 10:30

V americké administrativě probíhají diskuze, zda Kyjevu povolit používat jejich zbraně na ruském území, Švédsko přestalo váhat a Ukrajina má zelenou pro všechny systémy.

Média jsou v posledních dnech plná informací o tom, že Rusové soustředí své síly na hranicích s Ukrajinou především směrem k Charkovu. Moskva využívá toho, že Kyjev z drtivé části nemůže dodávanou výzbroj používat na ruském území a vesele se proto připravuje na útoky na napadenou zemi. Každým dnem se navíc zvyšuje počet klouzavých pum, které padají na města na Ukrajině. Kyjev nemá prakticky jak odpovědět. Může používat jen rakety a drony vlastní výroby. Především střely země-země nebo vzduch-země domácí výroby v žádném případě nemají kvalitu těch západních. A Kreml této situace velmi využívá. 

 

Švédsko chápe ruské nebezpečí

 

Ukrajinské rakety postrádají kombinaci doletu, přesnosti i patřičné výbušnosti západních zbraní. ATACMS, Storm Shadow nebo třeba britsko-francouzské SCALP-EG jsou kvalitativně někde zcela jinde. Rusko není nuceno na místech kumulace jednotek instalovat kvalitní protivzdušnou obranu, a proto se nemají čeho bát. Podle švédského portálu Hallandsposten diskuze o povolení používat západní zbraně na území agresora rostou na Ukrajině úplně všude. Jedním z důvodů je i to, že Kreml při každé dodávce zbraní vyhrožoval agresivní odvetou a ani jednou se nic nestalo. Důkazem je koneckonců i rostoucí debata o nasazení vojáků NATO na Ukrajině. Právě Švédsko situaci velmi podrobně monitoruje a je si dobře vědomo potenciálního nebezpečí z ruské strany.

 Stridsvagn 122

Podle Hallandspostenu už několik zemí Evropy, včetně Velké Británie, dalo najevo vůli k použití jejich zbraní na území agresora. Švédi jsou příkladem a jejich ministr obrany Pal Jonson se k celé věci vyjádřil  v tomto smyslu: "Ukrajina je vystavena nevyprovokované a nezákonné útočné válce ze strany Ruska. Podle mezinárodního práva má Ukrajina právo bránit se nepřátelskými akcemi namířenými proti nepřátelskému území, pokud jsou tyto akce v souladu s válečným právem. Švédsko stojí za mezinárodním právem a právem Ukrajiny na sebeobranu." 

 

Švédsko významný donátor Ukrajiny

 

Severská země patří mezi nejvýznamnější donátory techniky pro ukrajinskou obranu. Stockholm má své historické zkušenosti s Ruskem, byť za druhé světové války k žádným problémům nedošlo. Švédsko podporuje Ukrajinu od samého počátku a před nedávnem oznámilo další balík vojenské pomoci. Velmi často se jedná o poměrně moderní a velmi solidní systémy. Asi nejvýznamnějším darem je Stridsvagn 122, švédská verze německého Leopardu 2A5. Navenek se od svého bratra liší pouze instalací odpalovačů kouřových granátů. Švédové však na svůj vůz nainstalovali navíc také zesílený pancíř a pokročilý systém CBRN proti zbraním hromadného ničení. 

Kromě toho u vozu také zvýšili brodivost na 1,4 metru a nainstalovali vylepšené laserové dálkoměry, systémy výpočtu trajektorie palby a termokamery. Velmi důležitou vlastností je schopnost radaru zaměřit více cílů najednou, vylepšené komunikační a řídicí systémy a systém velení a řízení tanků (TCCS) od společnosti Celsius Tech Systems AB. Podle Oryxu bylo na Ukrajině doposud zničeno nebo opuštěno pět těchto MBT z deseti darovaných kusů. Dalším významným prvkem švédské pomoci jsou bojová vozidla pěchoty CV90, z nichž byly podle Oryxu ztraceny doposud pouhé tři kusy z celkových přibližně 50 strojů. 

 si Norské CV90

CV90 bude pořizovat i AČR a součástí posledního švédského balíčku by měla být i tato BVP. Ta jsou Ukrajinci hodnocena velmi pozitivně. Ověřuje se totiž, že je tento stroj skutečně prověřený konflikty a patří mezi nejlepší vozidla svého segmentu a to především díky ochraně osádky. Ruská BMP jsou proti nim jako krabičky od sirek. Posledním významným darem je moderní houfnice Archer. Není známo, že by Švédsko dodávalo Kyjevu nějaké rakety vzduch země nebo země-země. Archer je tedy se svým dostřelem až padesát kilometrů s municí Excalibur asi jedinou možností, jak se švédskými dary zasáhnout ruské území. 

Švédsko jinak darovalo Ukrajině velké množství munice, především 155mm granáty do samohybných houfnic. Stockholm nečekal a velmi záhy ve své továrně na tuto munici zavedl třísměnný provoz. Mezi další poskytnuté prostředky patří třeba úspěšný MANPADS RBS-70, kterým disponuje i AČR. Ukrajina se bez pomoci Rusům sama neubrání a švédská vláda je rozhodnutá lobovat v USA i EU za to, aby Kyjev mohl používat všechny darované zbraně na území Ruska. Zda se mu to podaří je ovšem ve hvězdách. 

 

Tagy článku