Popisek: logo Argun
Společnost Argun z Hradce Králové, která je výrobcem neprůstřelných vest, přileb a protiúderových prostředků, loni znásobila tržby na přibližně 350 milionů korun z předloňských 53 milionů korun.
Hlavním důvodem razantního nárůstu byl kontrakt za zhruba 11 milionů dolarů (224 milionů korun) na dodávku vest pro armádu Saúdské Arábie. V ČR byl pro firmu nejdůležitější loni zahájený čtyřletý kontrakt na dodávku neprůstřelných vest české armádě. ČTK to řekl majitel Argunu Stanislav Petr.
Královéhradecký výrobce neprůstřelných vest, přileb a protiúderových prostředků Argun. Na snímku ze 7. února 2018 jsou vrstvy balistické vložky se zachycenou střelou. "Loňský rok byl ovlivněný velkou zakázkou do Saúdské Arábie, která byla výsledkem naší několikaleté práce na tamním trhu," uvedl Petr. Do Saúdské Arábie Argun dosud postupně dodal od roku 2010 asi 100.000 vest. Významným loňským obchodem za asi 30 milionů korun byla v roce 2017 i dodávka protiúderových kompletů pro policii Spojených arabských emirátů. Protiúderové komplety používají jednotky takzvaných těžkooděnců, od Argunu jimi byli vybaveni i policisté zasahující v roce 2000 při demonstracích při zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze.
Pro českou armádu Argun loni v listopadu dodal prvních 1300 z celkem 5500 neprůstřelných vest. Hodnota kontraktu činí zhruba 254 milionů korun a firma jej bude plnit do konce roku 2020. "Na konci května bychom měli české armádě dodat dalších 1100 vest. Z celkového množství je 5000 vest pro vojáky v zeleném provedení a 500 vest je černých pro vojenskou policii. Jde pro nás o velmi důležitou referenční zakázku," řekl Petr, který v oboru výroby neprůstřelných vest podniká přes 25 let.
Majitel společnosti Argun Stanislav Petr s neprůstřelnou vestou pro vojenskou policii Armády ČR ze 7. února 2018. Kontrakt na armádní vesty Argun uzavřel loni v březnu. "Následovala výroba zkušebních vest pro praktické zkoušky. Podle požadavků vojáků se pak ještě dělaly úpravy. Na výrobu první dodávky jsme měli jen dva měsíce," řekl Petr. Vesty vojáky ochrání před střepinami z granátů a střelami z ručních zbraní. Ve vestách je zakomponovaný speciální systém pro rychlé odhození vesty a plochu ochrany těla je možné měnit přídavnými komponenty ke krytí krku, ramen, paží, klínu a beder.
Letos firma Argun kalkuluje s obratem na úrovni 70 až 80 milionů korun. "Kromě pokračující dodávky vest české armádě máme rozjednané kontrakty na vesty pro armádu Kuvajtu a policii Mexika. Pro slovenské ministerstvo vnitra budeme dokončovat dodávky z tříletého kontraktu na 4700 vest. Zakázky máme z Francie, Ománu, Kazachstánu," vypočítal Petr. Perspektivy vidí na trhu v Evropě. "Například německá policie ročně nakupuje přes 30.000 vest," naznačil Petr možné budoucí záměry.
Královéhradecký výrobce neprůstřelných vest, přileb a protiúderových prostředků Argun. Na snímku ze 7. února 2018 je starší neprůstřelná vesta po testování. Vesty, přilby a protiúderové prostředky Argun vyvíjí, navrhuje a vyrábí ze speciálních materiálů od výrobců zejména z Německa a Nizozemska. Používá vlákna značek Kevlar, Twaron či Dyneema. "Balistickou vložku vesty tvoří například 58 vrstev speciální ohebné látky, která střelu z krátké zbraně dokáže zastavit v desáté vrstvě. S vloženým balistickým panelem z keramiky vesta ochrání před střelou z dlouhých zbraní," řekl Petr.
Průměrný stav pracovníků firmy se pohybuje na necelých 30 lidech. V případě velké zakázky Argun najímá další pracovníky, zejména švadleny. Třeba na plnění loňské velké zakázky pro Saúdskou Arábii pracovalo kolem 70 lidí.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: ČTK