Autor fotografie: redakce|Popisek: Stíhací dron společnosti Argus Interception
Na veletrhu Eurosatory 2024 v Paříži nás zaujal stánek německé společnosti Argus Interception, která vyvíjí stíhací dron určený pro ochranu kritické infrastruktury. Narušitele loví dron pomocí sítě, jak nám toto řešení představil obchodní ředitel společnosti Sven Steingräber.
Jsme na veletrhu Eurosatory 2024 na stánku společnosti Argus Interception spolu s hlavním obchodním ředitelem, panem Svenem Steingräberem, dobrý den
Dobrý den, dobré ráno.
Můžete prosím představit vaši společnost zde na Eurosatory.
Ano, samozřejmě. Jsme německá společnost, která byla založena v roce 2023. Naši společnost tvoří čtyři bývalí důstojníci, máme silné zázemí z armády. A s naším partnerem, Univerzitou Helmuta Schmidta, univerzitou ozbrojených sil, jsme vyvinuli tento stíhací dron. Rádi bychom vybudovali solidní základnu, abychom připravili kritickou infrastrukturu a také policisty a vojáky na lov nebo ochranu před drony. Proto jsme vyvinuli náš dron.
Jak vlastně funguje?
Je to zcela autonomní dron, který může být ovádán i na dálku pilotem. Zásah provádí dron sám. Máme na něm různé senzory, jako jsou radary nebo optika. Je to vlastně chytač dronů pomocí sítě. Dron operuje v různých režimech. Základnímu říkáme dogfight mód, kdy náš dron sleduje jiný dron, který bychom chtěli chytit, takže to je soubojový mód. Také jsme schopni chytat drony s pevnými křídly, které jsou větší a mají vyšší rychlost. V tomto módu se snažíme ve vzduchu vybudovat síťový štít. Vystřelíme do vzduchu síť o ploše 50 metrů čtverečních a nepřátelský dron nebo dron s pevnými křídly do sítě vletí, a my ho tak chytíme. Jsme tak trochu jako Spider Man. Chytáme drony na obloze.
Jaká je výhoda tohoto řešení oproti jiným možným řešením lovu dronů?
Protože je to síťový lovec dronů, je schopen letět poměrně blízko nepřátelského dronu, který chceme zachytit. V dnešní době nelze na dron střílet ze zbraně, to není možné. Máme dobrý efektor na chytání takových dronů, na ochranu před nimi, a funguje to velmi dobře. Z 99 % všech našich nasazení dron zachytíme. Jeden velký bod, který je velmi pozitivní, je to, že dron chytíme a on nespadne dolů. Je to velmi dobré řešení pro kritickou infrastrukturu, jako jsou letiště, přístavy, elektrárny, a také pro kasárny nebo pro policisty, zejména pro kontrašpionáž. Dron je velmi dobrý výrobek a velmi dobrý efektor.
Identifikovali jste několik příležitostí také v České republice a slyšel jsem, že na jaře příštího roku chystáte návštěvu IDETu?
Ano, rádi bychom tam jeli. Samozřejmě produkt není ještě v konečné verzi. Produkt budeme vyvíjet dál a dál a rádi bychom náš vývoj ukázali na IDETu v České republice, která je pro nás také velmi důležitá. Cílíme na ochranu kritické infrastruktury po celém světě, a i v České republice. S Českou republikou máme silné vztahy a rádi bychom tam jeli a pomohli České republice v boji proti dronům.
Jak se vám zatím Eurosatory líbí, přineslo vaší společnosti mnoho příležitostí?
Ano, samozřejmě. Eurosatory je pro nás řekněme „coming out". Je to naše první akce, kde můžeme ukázat naše výrobky novinářům, a ano, je to pro nás velmi dobrá akce. Měli jsme tady spoustu dobrých jednání. Počasí je dnes již dobré, ráno docela pršelo, ale celkově jsou první dva dny úžasné a jsme rádi, že jsme tady.
Užijte si zbytek Eurosatory a uvidíme se v Brně!
Moc děkujeme, těšíme se. Děkujeme.