Arjun Mk.II: nelehký osud indického domácího tanku

Arjun Mk.II: nelehký osud indického domácího tanku
Autor fotografie: (CC BY-SA 3.0)|Popisek: tank Arjun Mk.II
28 / 01 / 2020, 13:00

Indie se před několika lety rozhodla modernizovat své tankové vojsko, neboť původní sovětské tanky T-72 a T-90 již zdaleka neodpovídají dnešním standardům. Před dlouhými lety tak vznikl projekt Arjun, třetí generace hlavního bojového tanku, a posléze i varianta Arjun Mk.II Tu však provázejí technické problémy a další osud vozidla je tak nejistý. Indie však má další možnosti, jak modernizovat své tankové vojsko.

Indie prohlubuje v poslední době vojensko-technickou spolupráci s Ruskem nejen s ohledem na zhoršené vztahy se sousedním Pákistánem. Jedním z dílčích, ale důležitých zakázek v tomto směru je mimo jiné pořízení 464 tanků T-90MS za 1,93 miliard dolarů v rámci licenční výroby. Vozidla tak ještě více rozšíří ruský arzenál v indické výzbroji. Jen pro zajímavost: 98% indických tanků ve službě jsou právě ruského původu. Zmíněné tanky T-90MS znatelně zvýší bojovou sílu indické armády a jsou výkonnější než tanky T-90S.

Výběr nového tanku se má uskutečnit v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle), který předpokládá velmi dobře vyzbrojené vozidlo s víceúrovňovou ochranou a výbornou průchodností. ,,Ve hře" je i domácí tank v podobě modifikace Arjun Mk.II, ze jejímž vývojem stojí Indická organizace pro výzkum a vývoj v obraně DRDO. Tank má některé designové podobnosti jako například německý hlavní bojový tank Leopard 2A5.

S testováním tanku Arjun Mk.II se začalo v červnu 2012. o dva roky byl stroj představen veřejnosti. Arjun Mk.II je o něco těžší než jeho předchůdce (hmotnost 68 tun) s kanonem ráže 120 mm, jedním kulometem ráže 7,62 mm a jedním kulometem ráže 12,7 mm. Vydatnou pomoc poskytli Indům Izraelci zejména se systémem řízení a palby či schopnosti přežití. 

Na druhé straně se tank potýká s řadou technických nedodělků, které se týkají hlavně nedostatečné pancéřové ochrany, naddimenzované hmotnosti či špatné průchodnosti vozidla. Tedy požadavkem, který vytyčil zmíněný program FRCV.

V roce 2018 oznámil DRDO, že na tanku byla provedena řada modifikací a vylepšení, které byly doporučeny indickou armádou. Celkem jich mělo být 93, mezi nimi vynikl požadavek na schopnost odpalovat izraelské řízené střely LAHAT, ochrana před ozářením laserovým paprskem či vylepšená pancéřová ochrana. Mezi dalšími upgrade lze řadit i vylepšenou hlaveň tanku, navigační systém nebo panoramatické noční vidění. I přes tyto další upgrady není jisté, zda nakonec modifikace Arjun Mk.II nakonec ,,v praxi" uspěje.

Poputují ruské Armaty do indické armády?

O této variantě média (včetně dezinformačních) spekulují již nějakou dobu vzhledem k již zmíněné zintenzivněné vojensko-technické spolupráci na ose Rusko-Indie. Na druhé straně zatím nikdo nepotvrdil, že by mělo dojít v blízké budoucnosti k dodávkám ruských tanků T-14 Armata Indii. Otázka možného dodání Armat Indii je tak hodně předčasná vzhledem k faktu, že Indie ještě nedostala protivzdušné systémy S-400, které si objednala, ani nemá tanky T-90MS, které vzniknou v licenční výrobě. Nicméně pořízení Armat, jakkoli by to byla pro Indii nákladná investice, je jistě otevřená směrem do budoucna. Nedá se totiž očekávat, že rusko-indická vojensko-technická spolupráce výrazněji poleví.

Tagy článku