Armáda je o krok blíže k moderním Leopardům 2A8. MO přistoupilo k dohodě o společném nákupu

Armáda je o krok blíže k moderním Leopardům 2A8. MO přistoupilo k dohodě o společném nákupu
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Jana Černochová, Lubor Koudelka
25 / 06 / 2024, 10:15

Ministerstvo obrany přistoupilo 24. června k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Vláda přistoupení k této dohodě odsouhlasila 12. června.

O podpisu dohody informovalo Ministerstvo obrany v pondělí v podvečer na sociální síti X. Dokument za přítomnosti ministryně Jany Černochové (ODS) podepsal vrchní ředitel sekce vyzbrojování Lubor Koudelka. Podpis ještě neznamená souhlas s nákupem, jde ale o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku má být vládě představen komplexní materiál o podmínkách nákupu: „Všechny potřebné smlouvy na pořízení tanků Leopard ve verzích 2A8 i 2A4 budou uzavřeny do konce letošního roku. Po podpisu CPA budou následovat ještě další jednání například o průmyslové spolupráci, o otázce financování nebo o modelu zajištění záručního a pozáručního servisu.“

 

Průmyslová spolupráce – příležitost pro českou ekonomiku

 

Model průmyslové spolupráce bude klíčovým tématem: „Podmínkou Ministerstva obrany ČR je, aby smlouva o průmyslové spolupráci s výrobcem tanku KNDS, která se vyjednává separátně, byla uzavřena nejpozději ve stejný den jako smlouva o přistoupení k rámcové dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8. Ta bude uzavřena do konce letošního roku. Ministerstvo obrany vyjednává o zapojení českých firem do vývoje, výroby a zajištění životního cyklu bojových tanků Leopard 2A8 na českém území,“ uvádí MO v článku Otázky a odpovědi: projekt hlavního bojového tanku Leopard. Je třeba věnovat pozornost terminologii: včera byla podepsána dohoda o společném nákupu (CPA), smlouva bude následovat v případě úspěchu dalšího vyjednávání.

 

Až 122 tanků Leopard 2 a změna struktury tankového vojska

 

Armáda České republiky má zájem o 61 až 77 kusů tanků Leopard 2A8 v šesti modifikacích, tedy ve verzi bojové, velitelské, ženijní, mostní, vyprošťovací a pro výcvik řidičů. Kromě nich již provozuje 14 tanků Leopard 2A4, očekává dodání vyprošťovací verze Büffel, a Německo nabídlo dalších 15 tanků tohoto typu darem v rámci kruhové výměny jako kompenzaci za českou výzbroj poskytnutou Ukrajině. Patnáct takových tanků může Česká republika zakoupit za stejných podmínek jako vláda Německa. Spolu se zařazováním tanků Leopard 2 do výzbroje proběhne také změna struktury tankového praporu.

Náčelník generálního štábu generálporučík Řehka v březnu na schůzi sněmovního Výboru pro obranu poslancům řekl, že změny struktury 73. tankového praporu na standard NATO (tedy tři roty po 14 vozidlech a dva velitelské tanky, tedy celkem 44 strojů) budou mít vyšší nároky v personální oblasti a budou znamenat navýšení počtu příslušníků praporu, který se již dnes potýká s nedostatečnou naplněností. Chybí totiž 200 vojáků. Pořízení 42 kusů tanků Leopard 2A4 a tří vyprošťovacích vozidel, vyřazení všech verzí tanků T-72 a následnou akvizici tanků Leopard 2A8  označil z hlediska potřeb Armády České republiky za optimální z hlediska naplnění aliančních závazků. Spolu s tím podtrhl, že tanky nejsou důležité jen pro tzv. těžkou brigádu, ale i pro naplnění standardů střední brigády.

Tagy článku