Armáda nemá slíbených 10 miliard stále jistých. Situace se komplikuje, záleží na zdravotním stavu ministra obrany

Armáda nemá slíbených 10 miliard stále jistých. Situace se komplikuje, záleží na zdravotním stavu ministra obrany
Autor: flickr.com (public domain)
24 / 01 / 2021, 15:00

Premiér Andrej Babiš uvedl, že to, zda vláda vrátí na posledním lednovém jednání vlády zítra armádě 10 miliard korun, záleží na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara. Babiš současně prohlásil, že pokud by se nemohl Metnar zúčastnit zasedání vlády, které proběhne videokonferenčně, termín vrácení finančních prostředků rozpočtu obrany by se mohl posunout. Předseda vlády přitom slíbil vrátit peníze obraně během ledna.

Situace ohledně vrácení 10 miliard korun do rozpočtu armády se začíná komplikovat. Premiér Andrej Babiš se zavázal, že finanční prostředky budou vráceny ministerstvu obrany ještě během ledna. Mezitím však celou zápletku zdramatizovalo náhlé onemocnění ministra obrany Lubomíra Metnara, který v tomto týdnu oznámil, že se nakazil koronavirem.

Metnar původně počítal, že se jednání vlády, které připadá na pondělí 25. ledna, a proběhne videkonferenčně, zúčastní. Nyní už to tak jisté není. Babiš v ČTK neděli sdělil, že není jasné, zda se Metnar zasedání vlády nakonec zúčastní. „Pokud by nebyl schopen, muselo by se to posunout,“ řekl premiér.

Neřekl však na druhé straně na které datum. Jinými slovy by to znamenalo, že v lednu nedojde k převodu peněz armádnímu rozpočtu, jak Babiš původně slíbil. Přitom v rozhovoru pro deník Právo začátkem ledna řekl, počítá s tím, že k převodu z rozpočtové rezervy dojde ještě v lednu. ,,Určitě to bude ještě tenhle měsíc. Jasně jsme řekli, že ty peníze dostanou v průběhu ledna, a to platí. Už jsem rovněž zaznamenal spekulace o tom, že to neuděláme. Je to nesmysl," uvedl tehdy Babiš.

Rozpočet obrany by tak musel na slíbené finanční prostředky čekat dál. Na posledním lednovém zasedání vlády zítra zatím tento bod nefiguruje, a zatím to tedy vypadá, že armáda 10 miliard korun zpět v prvním měsíci v roce spíše nedostane. Babiš by tak měl tlačit vládu k tomu, aby finanční prostředky byly ministerstvu obrany přesunuty co možná nejdříve, protože jednak se takto může tento krok neustále oddalovat, a zadruhé ministerstvo obrany zmíněné peníze nutně potřebuje na modernizační projekty.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace