Armáda nová bojová vozidla pěchoty zatím nedostane. Ministryně obrany Černochová vyškrtne jejich nákup z rozpočtu na letošní rok. Kvůli odkladům se obává arbitráže

Armáda nová bojová vozidla pěchoty zatím nedostane. Ministryně obrany Černochová vyškrtne jejich nákup z rozpočtu na letošní rok. Kvůli odkladům se obává arbitráže
Autor fotografie: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
21 / 01 / 2022, 19:30

Kolem sledované armádní zakázky na pořízení 210 nových bojových vozidel pěchoty začíná být jasněji. Nová ministryně obrany Jana Černochová se rozhodla vyškrtnout tuto položku z rozpočtu pro letošní rok. Má obavy, že může kvůli odkládanému tendru přijít arbitráž, která by nemusela skončit pro ČR příznivě.

Nová ministryně obrany Jana Černochová nechtěla bezprostředně po svém nástupu předjímat, jak naloží s největší zbrojní zakázkou na pořízení 210 nových BVP za 52 miliard korun. V květnu minulého roku Černochová prohlásila, že pokud smlouvu s vítězným dodavatelem nestihne do parlamentních voleb podepsat dnes již bývalý ministr obrany Lubomír Metnar, musí jeho nástupce mít možnost zakázku přezkoumat a případně přenastavit.

Již dříve označila Černochová armádní tendr na nákup nových BVP za překombinovaný a odpovědnost spatřuje u vedení vojenské i civilní části MO.

Nyní už panuje jasnější situace. Ministryně obrany se rozhodla vyškrtnout nákup nových BVP z rozpočtu na letošní rok. Je si vědoma faktu, že kvůli neustálým odkladům tendru může přijít arbitráž, jak uvedla Černochová v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Černochová prohlásila v interview, že nemá jistotu v tom, že případné rozhodnutí se podepsat pod finální krok v tendru nezpůsobí velké škody České republice. Bude se tak chtít poradit s právníky, jak postupovat ve věci dál. Důležité pak budou od nich zpracované právní posudky.

Černochová se chce rozhodnout pro takové řešení, které by v sobě neslo co nejmenší míru rizika. Pro novou ministryni obrany je pak důležité při vlastním rozhodování i soudní memento s Vlastou Parkanovou, která byla po vleklých soudních tahanicích pravomocně osvobozena v kauze nákupu letounů CASA.

„Chci vybrat řešení, které bude nejméně riskantní pro Českou republiku a také pro mne samotnou, abych nedopadla jako Vlasta Parkanová. Že kvůli BVP budu jedenáct let chodit k soudům,“ sdělila Černochová v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Ostře sledovaný tendr měl najít svého vítěze již v roce 2019, nicméně tendr se stále odkládal a dodnes nebylo rozhodnuto o vítězi. Na konci minulého roku oznámilo Ministerstvo obrany, že ani jeden z účastníků tendru nesplnil všechny požadavky rezortu, o čemž rozhodla 15 členná komise. Nabídky tří uchazečů figurujících v tendru tak nejsou na základě předložených podkladů hodnotitelné.

Uchazečům byly vytýkány, dle dostupných informací, spíše formální nedostatky v dokumentaci než nesplnění základních požadavků, což by je mělo okamžitě vyloučit z výběrového řízení. Vzhledem k tomu, že nyní resorty fungují v rámci rozpočtového provizoria a nová vláda se zavázala snížit schodek státního rozpočtu, je pravděpodbné přepracování tendru na nižší počet pásových vozidel a zbytek do počtu 210 nahradit kolovou platformou odvozenou od Pandur II.

Již výběrové řízení na KBVP bylo více politickým než vojenskotechnickým řešením a i zde se chystala arbitráž. Zdá se, že situace by se tak mohla opakovat.

 

Tagy článku