Armáda přijde nakonec o 10 miliard. ANO i ČSSD podlehly požadavku KSČM. Podá Lubomír Metnar demisi?

Armáda přijde nakonec o 10 miliard. ANO i ČSSD podlehly požadavku KSČM. Podá Lubomír Metnar demisi?
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)
18 / 12 / 2020, 11:00

Státní rozpočet na příští rok může být schválen, protože ANO i ČSSD nakonec kývly na požadavek KSČM vzít z rozpočtové kapitoly ministerstva obrany 10 miliard korun. Otázkou je, jak na tento krok zareaguje ministr obrany Lubomír Metnar, který prohlásil, že pokud dojde ke snížení vojenského rozpočtu, tak rezignuje na svou funkci.

Dnes ráno při klíčovém hlasování o státním rozpočtu pro příští rok neměla ještě Babišova vláda zajištěn potřebný dostatek hlasů pro schválení klíčového zákona pro rok 2021. KSČM před několika týdny vyslovila ,,nepodkročitelný" požadavek, že se má vzít ministerstvu obrany 10 miliard korun a ty se mají převést do rozpočtové rezervy. Tento týden proběhla jednání mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, ale skončila bezvýsledně, protože ministryně financí komunistický požadavek odmítla.

To již dnes neplatí, neboť šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá prosadila v dílčím hlasování přesun 10 miliard korun, původně určených ministerstvu obrany, do rozpočtové rezervy. Pro návrh Ostré pak hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM a rozpočet se schodkem 320 miliard korun může být tudíž schválen. ČSSD a ANO tak podlehly kategorickému požadavku KSČM, když ještě před klíčovým hlasováním v pátek ujišťovaly, že mu nevyhoví a peníze armádě zůstanou. Nicméně jak se blížilo klíčové hlasování, tak Schillerová posléze připustila ústupek KSČM v jejich požadavku.

Proti škrtům v obranném rozpočtu se několikrát postavil také předseda vlády Andrej Babiš. Na velitelském shromáždění armády se ještě v listopadu za armádu jasně postavil a naopak podrobil kritice požadavek KSČM. Prohlásil, že ,,odmítá jakékoliv snahy nenavyšovat rozpočet". O měsíc později je vše jinak a nedá se vyloučit ani možná rezignace ministra obrany Lubomíra Metnara. Ten se nechal slyšet, že pokud se sníží armádní rozpočet, tak na svou funkci rezignuje. To ostatně sdělil v rozhovoru pro MF DNES před měsícem. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace