Armáda slaví Den ozbrojených sil ČR

Armáda slaví Den ozbrojených sil ČR
Autor fotografie: Ministerstvo obrany (army.cz)|Popisek: Lubomír Metnar
30 / 06 / 2021, 18:00

Slavnostním nástupem na Vítkově, přelety armádních letounů či propůjčením bojového praporu a čestných názvů pěti útvarům dnes vojáci oslavili svůj svátek – Den ozbrojených sil ČR. Slaví se od roku 2002 a připomíná 30. červen 1918, kdy čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Tento den považujeme za vznik čs. armády.

Právě hrdinství legionářů na bojištích v Rusku, Francii a Itálii tehdy pomohlo přesvědčit spojence, že si Čechoslováci vlastní stát zaslouží. Třicátý červen proto armáda slaví Den ozbrojených sil nástupy po celé republice, nejvýznamněji pak v Národním památníku na Vítkově, který byl vybudován právě k uctění památky čs. legionářů a čs. odboje v období první světové války.

Slavnostního nástupu v areálu Národního památníku na Vítkově se dnes zúčastnili politici, představitelé spolků, jež s armádou spolupracují, ale v prvé řadě vrcholní představitelé resortu obrany v čele s ministrem Lubomírem Metnarem a náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Alešem Opatou.

Oba ve svých projevech vyzdvihli zejména pomoc vojáků během koronavirové pandemie i současné nasazení v obcích, které se potýkají s následky ničivé bouře. Zdůraznili také potřebu pokračovat v zajištění obranyschopnosti ČR a modernizaci ozbrojených sil: „Musíme dál budovat dobře vybavenou a sebevědomou armádu, připravenou k nasazení doma i v zahraničních misích,“ prohlásil Lubomír Metnar.

Armáda si podle náčelníka Generálního štábu AČR vede dobře v zahraničních misích a skvěle si vedla v Mali, kde velela misi EUTM. Počet profesionálů i aktivních záložníků v posledních letech stoupá, armádě důvěřují tři čtvrtiny obyvatel ČR. „Nesmíme je zklamat. Budeme dál plnit úkoly a tvrdě na sobě pracovat,“ vyzval vojáky generál Opata.

Propůjčení bojového praporu čestných názvů pěti útvarům

Součástí slavnostního nástupu bylo také udělení bojového praporu praporu podpory 25. protiletadlového raketového pluku a propůjčení čestných názvů pěti útvarům: prapor podpory 25. protiletadlového raketového pluku nese nově čestný název „plukovníka Karla Mathese“, 251. protiletadlový raketový oddíl „generála Jaroslava Selnera“, 252. protiletadlový raketový oddíl „generála Stanislava Krause“, 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany „generálmajora Oskara Starkoče a 14. pluk logistické podpory „plukovníka i.m. Alfréda Bartoše“.

Bojové prapory a čestné názvy propůjčuje útvarům Ozbrojených sil ČR prezident republiky k 8. květnu nebo 28. říjnu. Bojový prapor patří k nejvyšším vojenským symbolům, každý útvar smí mít pouze jeden, který se nachází vždy u útvaru. V boji (v misi) je umístěn v prostoru činnosti. Všichni příslušníci útvaru jsou povinni obětavě a udatně chránit bojovou zástavu v boji a nedopustit, aby se jí zmocnil protivník. Čestné názvy útvarů se uvádí na stuhách k bojovým praporům jednotek. Vybírají se zejména z řad významných vojenských osobností atp.

Udělení resortních vyznamenání

Ministr obrany Lubomír Metnar i náčelník Generálního štábu využili slavnostní příležitosti a řadu vojáků ocenili: Ministr Metnar předal třináct Záslužných křížů ministra obrany ČR, oceněni byli také četař Lukáš Chytil a desátník Tomáš Spáčil za záchranu lidských životů, statečnost a odvahu. Generál Opata pak udělil 25 čestných odznaků Armády ČR Za zásluhy.

 

Zdroj: army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace