Armáda už má k dispozici první terénní vozy Toyota Hilux

Armáda už má k dispozici první terénní vozy Toyota Hilux
Autor fotografie: Ministerstvo obrany|Popisek: Toyota Hilux
07 / 08 / 2021, 13:00

Česká armáda převzala prvních 65 terénních automobilů Toyota Hilux, které mají postupně nahradit zastaralé vozy UAZ a Land Rover.

Prvních 65 terénních vozů Toyota Hilux, které postupně nahradí zastaralé automobily UAZ a Land Rover, už má k dispozici česká armáda. První vozy budou předány na začátku příštího týdne 43. výsadkovému pluku v Chrudimi. Auta budou sloužit především k přepravě vojáků a zásobování.

Armádu dlouhou dobu trápila zastaralost vozidel UAZ a Land Rover, které mají zatím stále ve výbavě. Dýchavičná auta nahradí v letech 2021-2024 právě nové terénní vozy Toyota Hilux. 

Náhrada starých vozidel byla také jednou z priorit současného ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka generálního štábu Aleše Opaty. Smlouva se společností Glomex MS byla podepsána v listopadu minulého roku a ministerstvo obrany bude moci pořídit na základě smlouvy až 1 200 vozidel.

Na začátku dubna informovalo ministerstvo obrany na svém twitterovém účtu, že vozy Toyota Hilux úspěšně zvládly kontrolní zkoušky a následovat budou zkoušky vojskové. Zkoušky dopadly rovněž úspěšně a byly podmínkou pro to, aby mohly být automobily posléze předány armádě. Automobily byly podrobeny komplexnímu testování, které například zahrnovalo zkoušky schopnosti zátěže vozů, jízdní vlastnosti či spolehlivost motoru. 

 

 

Tagy článku