Armáda vysvětluje rozdíl mezi vozidly pro výsadkáře a speciální síly. Otázek ale přibývá. Poslanci výboru pro obranu stále nic nevědí

Armáda vysvětluje rozdíl mezi vozidly pro výsadkáře a speciální síly. Otázek ale přibývá. Poslanci výboru pro obranu stále nic nevědí
Autor fotografie: Supacat|Popisek: HMT400
14 / 04 / 2023, 10:30

Armáda České republiky se vyjádřila k nákupu bojových vozidel pro 601. skupinu speciálních sil, kolem kterého je v mediálním prostoru již nějakou dobu velmi rušno. Důvod je nasnadě: zakázka je utajovaná, ministerstvo se k ní nevyjadřuje. A neinformovalo o ní ani poslance sněmovního výboru pro obranu, což vedlo k interpelaci poslance Michala Ratiborského (ANO) na ministryni obrany Janu Černochovou. Ratiborského slova potvrzuje také místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Poslanci ani média či odborná veřejnost přitom nezpochybňují potřebu SOV pro 601. skss pořídit. Jde o to, že zakázka je zadávána bez výběrového řízení společnosti LPP Jiřího Sauera, což vzbuzuje otázky ohledně role prvního náměstka ministryně obrany Františka Šulce.

Armáda na sociálních sítích vysvětluje rozdíl mezi LÚV (lehké útočné vozidlo) a SOV (Special Operations Vehicle, vozidlo speciálních sil) a zdůrazňuje. že "posláním armády není řešit finanční stránku věci. My jsme tu od toho, abychom řekli, co potřebujeme, a když to dostaneme, abychom se to naučili perfektně používat. Nic víc ani nic míň není naše práce."

LÚV a SOV jsou vozidla odlišných parametrů a odlišného účelu. Mezi vysvětleními, která armáda uvádí, může zaujmout především argument z oblasti mobility. Armáda říká, že SOV má "o třetinu vyšší hmotnost", zatímco u LÚV v souladu se specifikací probíhajícího tendru tvrdí, že jde o vozidla do 9,5 tuny celkové hmotnosti. Parametr hmotnosti byl hlavním kamenem úrazu projektu Perun od společnosti SVOS. Vozidlo speciálně vyvíjené pro potřeby speciálních sil jej překročilo a zakázka byla zrušena, což vedlo k soudnímu sporu mezi MO a výrobcem vozidla.

Armádní vysvětlení rozdílu mezi LÚV a SOV má zřejmě mít své opodstatnění v tom, že paralelně k utajované zakázce na 24 vozidel pro speciální síly probíhá zmíněný tendr na 159 lehkých útočných vozidel pro výsadkáře. V případě 601. skupiny speciálních sil kolegium ministryně obrany souhlasilo s tím, aby byla vozidla bez výběrového řízení přímo zakoupena od společnosti LPP. Jde o vozidla Jackal (HMT400) od britské společnosti Supacat, kterou v České republice zastupuje společnost LPP Jiřího Sauera. Tatáž společnost projevuje zájem o účast v tendru na LÚV se stejným typem vozidla nejpozději od roku 2021.

"Vozidlo HMT400 je pro české ozbrojené síly skvělou příležitostí," uvedl pro natoaktual.cz Miroslav Žižka, generál ve výslužbě a ředitel strategických projektů LPP, 18. března 2021. Magazín doplnil: "Spolupráce s britským výrobcem má podle jeho slov vysoký oboustranný potenciál nabídnout výsadkovým i speciálním jednotkám moderní vojenskou techniku." Nikdo nezpochybňuje rozdíl mezi LÚV a SOV, nicméně je zcela zřejmé, že obě role může platforma HMT400 splňovat tím, že je upravena výbava, výzbroj a balistická ochrana - odsud pak vyšší tolerance pro SOV při zachování jeho přepravitelnosti vzduchem.

Podle poslance Pavla Růžičky přitom vozidla HMT400 jako "starou a ne moc dobrou konstrukci" odmítl v lednu 2022 tehdejší náčelník generálního štábu Aleš Opata, který je duchovním otcem ustavení 43. výsadkového pluku. Stejná vozidla ministerstvo také odmítlo pořídit pro 601. skss již v roce 2011, a to z důvodů příliš vysoké ceny. Mladá fronta (iDnes) dodává, že další odborníci kritizují nedostatečnou balistickou a protiminovou ochranu, stabilitu vozu a další aspekty. V srpnu 2009 dosáhl počet britských ztrát vojáků v tomto vozidle třinácti a The Independent psal o tehdy novém armádním vozidle jako o smrtelné pasti.

Ministerstvo obrany se nemůže divit, že kolem jeho postupu vznikají dohady. Jak média opakovaně připomínají, do ledna 2022 s Jiřím Sauerem v rámci jiné společnosti podnikal současný první náměstek ministryně obrany František Šulc. Na možný střet zájmů se ministryně ve své nedávné interpelaci ptal poslanec výboru pro obranu Michal Ratiborský. V odpovědi je uvedeno, že spekulace o střetu zájmů jsou pomluvy, ale současně že František Šulc vypracoval čestné prohlášení o tom, že se nepodílel a nebude podílet na rozhodovacích procesech spojených "s takovými projekty." A také, že když někdo vysloví "LÚV", první náměstek opouští místnost. Zda místnost opouští i tehdy, vysloví-li někdo "SOV", v odpovědi explicitně napsáno není.

Poslanci si stěžují, že o významné zakázce, která má podle iDnes dosáhnout hodnoty dvou miliard korun, nemají žádné oficiální informace. Podle místopředsedy výboru pro obranu Pavla Růžičky (ANO) poskytlo "výlučně pro potřeby poslanců výboru pro obranu PSP ČR" Ministerstvo obrany písemnou "informaci o stavu strategických a zvlášť významných projektů vyzbrojování - základní parametry" k 18. lednu 2023. V této informaci kategorie SOV (Special Operations Vehicle, vozidlo speciálních sil) není zmíněna. Kolegium ministryně obrany projednalo zakázku nazvanou "Bojové vozidlo (aut. os. ter. pancéřovaný)" 26. ledna, kdy vzalo předložený materiál na vědomí a souhlasilo na základě vyjádření všech členů Kolegia se zadáním bez uveřejnění a přímým oslovením společnosti LPP s.r.o.

Pavel Růžička v diskusi napsal: "Já jen říkám, že v podkladech pro VO je pouze  údaj s popisem nákupu a cena  LUV (řádek č. 4). O SOV nikdy nikdo nehovořil a ani to neni uvedeno v probíhajících nebo plánovaných projektech. Tím neříkám, že  modernizace není třeba, akorát u 601 to píši s velkým otazníkem."

Odmítnutí vozidla Perun bylo zmíněno i v diskusi na twitteru. Správce oficiálního armádního účtu odpověděl: "Vozidla Perun neodpovídají potřebám našich speciálních sil na otevřenou konstrukci. V případném výběru však samozřejmě budeme zvažovat všechny nabízené možnosti."

"V případném výběru" je přesně místem, kde je zakopaný pes celého tématu nákupu 24 vozidel pro 601. skss. A jestliže kolegium ministryně obrany již v lednu na základě jistě precizně formulovaných potřeb Armády České republiky souhlasilo s tím, že napřímo a bez výběrového řízení zadá zakázku společnosti LPP, proč v polovině dubna oficiální armádní twitterový účet píše o "případném výběru"?

Podle dosavadních dostupných informací si armáda, resp. speciální síly, dávno vybraly jako nejvhodnější typ, který odpovídá jejich potřebám, právě HMT400. Jak to tedy je? Ví armáda, jaký typ chce, a ministerstvo vychází z jejích požadavků, nebo je armáda stále otevřena možnosti posoudit případné další nabídky, ale kolegium ministryně obrany to nevzalo v potaz? A může se přímý nákup platformy HMT400 za 2 miliardy, jakkoli vybavené a vyzbrojené pro potřeby speciálních sil, stát výhodou pro dodavatele v rámci výběrového řízení na 159 LÚV za 5,6 miliardy s tím, že se řekne, že je žádoucí společná platforma, protože to přinese zjednodušení a úspory z hlediska logistiky provozu a údržby?

Zdroj: Twitterový a facebookový účet Armády České republiky

Tagy článku

-->