Armádní expert Jaroslav Štefec komentuje likvidaci Sulejmáního: Írán se bude mstít

Armádní expert Jaroslav Štefec komentuje likvidaci Sulejmáního: Írán se bude mstít
06 / 01 / 2020, 10:00

Jako voják nemohu neocenit naprosto dokonalou zpravodajskou přípravu a perfektní provedení akce, při níž byly americkými raketami vypálenými z dronu zabity špičky iránských a iráckých ozbrojených sil. Načasování přítomnosti dronů, přesná identifikace cílových vozidel, přesnost zásahu a minimum kolaterálních ztrát – prostě fantazie. Z vojenského hlediska určitě. Z pohledu mezinárodního práva se mi ovšem spíše vkrádá výraz „akt státního terorismu“. Z mnoha důvodů, které zde nebudu rozebírat.

Co vedlo amerického prezidenta ke schválení tohoto útoku zcela mimo oficiální vojenské a politické mechanismy USA, je v současné době mnoha odborníky i „odborníky“ probíráno ze všech možných úhlů a pohledů. Málokdo si ale opravdu dokáže dát dohromady střípky skládačky a podívat se na Trumpův krok v širších souvislostech.

Donald Trump téměř neodvratně směřuje k vítězství ve druhém volebním období a tento útok je bezesporu významným krokem jeho volební kampaně. Umlčel jím jak demokratickou opozici, vyčítající mu opouštění pozic na Blízkém východě ve prospěch Ruska a Iránu, tak jestřáby v ozbrojených silách, volající po rázném vojenském zásahu tamtéž.

Projevil se jako patriot, který tvrdě trestá násilnou smrt amerických občanů v zahraničí. Ať už je důvod jejich přítomnosti v místě konkrétních útoků jakýkoliv. Zároveň tímto útokem, provedeným bez jakýchkoliv pochybností ve spolupráci s izraelskými zpravodajskými službami, jasně deklaroval svou podporu Izraeli. Vzal tím vítr z plachet části vlivné židovské a proizraelské křesťanské lobby v USA, která mu vyčítala nedostatečnou podporu Izraele, fakticky vzato jediné blízkovýchodní demokracie, a přikláněla se spíše k jeho odpůrcům. Zajistil si tím rozhodně dostatek finančních příspěvků na svou volební kampaň.

Trump dal také jasně najevo, že je ochoten tvrdě a nekompromisně hájit zájmy USA a provádět i velmi drsné a nečekané kroky rázně a bez jakýchkoliv skrupulí. Jednoznačně se tím vymezil vůči neschopným leaderům slabé, neakceschopné a v geopolitickém měřítku směšné EU a vyslal jasný signál členským zemím NATO, že končí doba planého mluvení a nastal čas činů. Například čas začít nakupovat americké zbraně, čas začít vydávat více peněz na zbrojení atd., atd. Získá tím podporu kapitánů amerického zbrojního průmyslu, kterou bude rozhodně potřebovat.

Jeho krok, na první pohled vedoucí k vyhrocení situace, je také s vysokou pravděpodobností důležitým prvkem přípravy USA na stažení jeho vojáků z Afghánistánu a Iráku a k výraznému omezení americké vojenské přítomnosti v blízkovýchodní oblasti. Lze to dát do souvislosti se změnou zahraničně-politických priorit USA v reakci na rostoucí ekonomickou a vojenskou moc Číny, stále více revoltující Japonsko a osamostatňující se Jižní Koreu. Zabití vojenských špiček iránské armády na dlouhou dobu omezí akceschopnost Iránu vojensky a ideologicky zasahovat v zahraničí a sníží riziko ohrožení amerických zájmů v regionu po stažení americké armády.

Něco podobného, byť v jiném měřítku, proběhlo během přípravy stažení tehdejší Rudé armády z Afghánistánu v roce 1988. Tehdy provedlo sovětské letectvo a raketové vojsko údery na velitelská stanoviště, sklady zbraní a logistické cesty mudžáhidů. Díky jejich dočasnému faktickému ochromení měli Sověti po dobu stahování jednotek relativní klid. Viděl jsem to tehdy na vlastní oči – každodenní starty bombardérů TU-22 a TU-22M i starty raket OKA s vysoce přesnými naváděnými hlavicemi. Fungovalo to. Proč vymýšlet něco nového, když osvědčené postupy již existují?

Trump tento útok prakticky jistě nekonzultoval s RF. Pro její vedení byl nejspíše překvapující, byť určitě ne neočekávaný. Analogicky k šachové partii, k níž je někdy situace na Blízkém východě přirovnávána, je mu asi nejblíže dlouhá rošáda, jejímž cílem je překvapit protivníka (protivníky) a uvolnit si ruce pro další tahy. Dost pochybuji, že tak vynikající vojensko-političtí šachisté, jako je Vladimír Putin a jeho tým, by nebyli na podobný krok připraveni a nepočítali s ním. Svým způsobem je smrt Sulejmáního a dalších vojenských a politických špiček ozbrojených sil Iránu a Iráku z dlouhodobého hlediska výhodná i pro Rusko, o Izraeli, nebo Saúdské Arábii a jejích spojencích ani nemluvě.

Co se bude dít dál, to lze predikovat jen velmi obtížně. Vedení Iránu je nevyzpytatelné minimálně stejně jako Trump. Musí se nějakou formou pomstít za smrt Sulejmáního, a to jak z politických, tak z náboženských důvodů. Nemůže si dovolit ztratit tvář ani před spojenci, ani před protivníky. Určitě nepůjde do otevřeného válečného střetu s USA, v jeho čele nestojí šílenci, ale (na rozdíl od EU nebo ČR) pragmatičtí a chladně uvažující politici a vojáci. Vědí, že jejich možnosti asymetrických odpovědí jsou velmi široké a mohou výrazně poškodit nejen USA, ale také (a možná především) Evropu.

Iráčané si po útoku definitivně uvědomili, že je Američané považují za obyčejnou kolonii a neberou je vůbec vážně. Během pár týdnů zde nejspíše dojde k mohutnému vzestupu projevů protiamerických (a protievropských) nálad, které skončí krveprolitím a stažením všech cizích vojsk z jeho území. Pravděpodobně dojde i k pádu vlády. Co bude s českými vojáky a policisty, kteří tam působí, to bůh suď. ČR by je měla stáhnout dřív, než bude pozdě.

V souvislosti s tím si musím nutně položit otázku, jak jsme jako stát připraveni na potenciální důsledky asymetrických teroristických nebo jiných akcí pod taktovkou Iráku a Iránu v Evropě a zda si vůbec někdo připouští, že k nim s vysokou pravděpodobností skutečně dojde. Soudě podle stavu ochrany pražských ulic v období Vánoc a silvestrovského veselí stále ještě žijeme ve sladkém snu o tom, že jsme div ne nejbezpečnější země světa a že „tady se přece nic podobného jako v Paříži stát nemůže“. Bojím se, že probuzení bude velmi tvrdé a zjistíme, že jsme v tom sami, protože „spojenci“ budou mít svých starostí dost. Ostatně jako obvykle.

Autor: Jaroslav Štefec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace