Armádní expert Štefec k nákupu amerických vrtulníků: staré krámy za těžké peníze. Jde i o servisní střediska u nás

Armádní expert Štefec k nákupu amerických vrtulníků: staré krámy za těžké peníze. Jde i o servisní střediska u nás
14 / 11 / 2019, 14:00

Na úterní oznámení ministra obrany Lubomíra Metnara, že Česká republika chce se Spojenými státy podepsat smlouvu na dodání 12 víceúčelových vrtulníků systému H1 (ve skutečnosti 8 víceúčelových a 4 bitevních) do konce roku, reagoval velmi ostře na svém facebookovém profilu bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec. Hovoří o zhoršení bezpečnostní situace a zvýšení ohrožení země v případě války. Pořizovací cena je 14,6 miliardy bez DPH, a vrtulníky chce mít armáda ve výzbroji do roku 2023.

Jaroslav Štefec argumentuje nejen tím, že "USA nám prodávají za těžké peníze de facto staré krámy, které samy hodlají postupně nahradit stroji z evropských dílen," ale také zpochybňuje přínos vrtulníků UH-1Y a AH-1Z pro zvýšení schopnosti armády bránit Českou republiku, a také pomáhat při katastrofách.

"V tom kšeftu přece vůbec nejde o nějaké vrtulníky pro ČR. Jde o vytvoření podmínek pro zřízení servisního střediska a skladů náhradních dílů pro stroje UH-1Y Venom a AH-1Z Viper americké armády na území ČR. Z naprosto stejného důvodu, z jakého byly Slovákům a Bulharům "vkoupeny" F-16, Polákům F-35, Rumunům Patrioty," píše dále Štefec. 

Říká, že se tím USA snaží budovat logistické a výcvikové základny na území států východní Evropy, a to za peníze jejich obyvatel. Jde podle něj o "promyšlený způsob vytváření cílů pro preventivní a odvetné jaderné údery potenciálního protivníka, které odčerpají značnou část jeho jaderné kapacity na likvidaci území beztak zbytečných a veskrze neužitečných států východní Evropy. Ať už tím protivníkem bude kdokoliv."

Slova o „odvetném jaderném úderu potenciálního protivníka“ jsou poněkud silná. Efektivní zbraňové systémy a logistické nebo výcvikové základny budou nevyhnutelně cílem pro nepřítele bez ohledu na to, od koho je armáda pořídí. Na druhou stranu jakékoli americké řešení sebou z podstaty věci nese strategickou nevýhodu značné logistické náročnosti. Partner z Evropy je totiž vždy jen „za kopcem“. Na rozdíl od amerického řešení, které je až „za oceánem.“ Pokud jde o vládní koalici, nákup podporuje ANO a ČSSD, zatímco proti je KSČM i „náhradní koaliční partner“ SPD.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace