Zavolejte Růžičkovi. Miroslav Kalousek si rád s poslanci vyřizuje účty po telefonu. Na zkušenost někdejšího poslance Věcí Veřejných Petra Skokana, kterému Kalousek vynadal do ,,č.r.ků", navazuje úterní telefonát poslanci za ANO Pavlu Růžičkovi. Ten totiž na posledním jednání výboru pro obranu zmínil Kalouskovo angažmá na resortu obrany. A co si šedá eminence TOP 09 s Růžičkou vyříkával?
Před týdnem na schůzi poslaneckého výboru pro obranu hovořil poslanec Pavel Růžička (ANO) o kontrolních závěrech NKÚ. Úřad před nedávnem kontroloval armádní akvizice a servis a údržbu obrněné techniky, a shledal vážné problémy. Nešlo o šokující zjištění - podfinancování a další nedostatky systému jsou pozorovány a diskutovány dlouhodobě, byť některá čísla byla skutečně varovná. Pavel Růžička přitom velmi dobře ví, o čem hovoří, protože jako bývalý voják sloužil jako velitel čety oprav pozemní techniky, a technika, kterou před čtvrt stoletím v Táboře jeho jednotka udržovala, jezdí v Armádě České republiky dodnes.
Ve svém obsáhlém příspěvku do rozpravy zmínil tři hlavní důvody současného stavu. Vezmeme-li je chronologicky od konce, pak se pozastavil nad činností Inspektorátu Armády České republiky. Otázka, proč jsou i poslanci výboru pro obranu seznamováni s konkrétními čísly nepojízdné techniky až Nejvyšším kontrolním úřadem a co tedy vlastně dělá Inspektorát AČR nebo inspekce ministra obrany se skutečně nabízí. Pozornost věnoval armádní Agentuře logistiky a jmenoval konkrétně plukovníka Kudláčka a ing. Stuchlíka, jež označil za "žábu na prameni" a příčinu mnohdy iracionálních průtahů zakázek, jejichž předmětem je údržba vojenské techniky. Uvedl příklad, kdy se na objednávku v hodnotě 600 korun dělá průzkum trhu tři měsíce, zatímco vojáci čekají a čekají, a vyzval nepřímo generála Muránského, ředitele sekce podpory, aby se Agentuře logisticky "pověnoval" i po personální stránce.
Politicky nejvýbušnější bylo ovšem to, co poslanec Růžička uvedl jako prvotní příčinu současných nedostatků. A také to v zápětí vybuchlo.
"Pro ty, kdo úplně přesně neznají historii opravárenství v armádě, bych si dovolil skočit do roku 1993. To jsem byl v hodnosti poručíka, velitelem čety oprav pozemní techniky u 9. divize v Táboře, kde jsme opravovali jak Dany, tanky, raketomety, ruční zbraně, BVP-1. V tom roce 1993 nějaký náměstek ministra obrany zodpovědný za rozpočet a akviziční procesy, možná, že ho znáte, jmenuje se Kalousek, začíná do Ministerstva obrany přinášet nový systém, který se jmenuje outsourcing. Co to znamená. To znamená, že opravárenská činnost v rámci Ministerstva obrany nebo armády se totálně rozpadá, protože pan náměstek razí teorii, že proč budeme opravovat, když si ty služby můžeme nakupovat. Teď s odstupem času vidíme, k čemu jsme došli, jaké nemalé finanční prostředky nás to stojí. Ale co je daleko závažnější: armáda přišla o specialisty, o výzbrojaře, o autaře, o techniky, tankisty. Ne ty ve funkcích velitelsko-štábních, ale ty, kteří se o tu techniku dokázali postarat, a dokázali udělat alespoň základní opravy na úrovni četa, rota, prapor."
Někdo by možná řekl, že je to dnes již klasické "může za to Kalousek". Není ovšem vyloučeno, že za něco Miroslav Kalousek opravdu může. A slova poslance Růžičky se šedé eminence TOP 09 zřejmě dotkla. Dnes Pavel Růžička na svůj profil na facebooku napsal: "Včera večer mi jako reakci na článek v PL volal pan poslanec Kalousek. Zkráceně řečeno oznámil mi, že jsem bezvýznamný člověk a ať si už nikdy jeho jméno neberu do úst. Nevím, jaké kritéria má na hodnocení, ale vcelku mě to od něj potěšilo." V TOP 09 dělí lidi na významné a bezvýznamné a bezvýznamným občas telefonují.
Schůze výboru pro obranu se účastnili bývalí náčelníkové generálního štábu štábu. Poslanec Jan Řehounek se jich na problém zmíněného outsourcing servisu obrněné techniky zeptal, a armádní generál Jiří Šedivý mu odpověděl, že změna systému byla chybou, kterou ovšem patrně nejde dnes již napravit, protože armáda v důsledku přišla o zázemí a odborníky a bylo by vše třeba znovu vystavět na zelené louce se zřejmě nepřijatelnými náklady. S dodavateli služeb je podle generála Šedivého třeba uzavírat dobře nastavené smlouvy a servis musí probíhat na území České republiky, nejlépe formou licenční výroby/servisu.