Autor fotografie: Multiplakiller / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Kim v Cheonma-2
Kim Čong-unovi vztahem s ruským diktátorem Vladimirem Putinem narostl hřebínek do nebeských výšin. Severní Korea je najednou na mezinárodním kolbišti, nemilosrdně vyhrožuje Soulu a útočit by chtěla s Cheonma-2.
DIvadlo kolem T-14 Armata se pomalu blíží desetiletému výročí, propagandistický kiks Vladimira Putina je možná definitivně odepsán, ale skutečně jen možná. Pokusů o restart projektu se odehrálo několik. Koneckonců MBT žije dál v nápadně podobném tanku severokorejského režimu Cheonma-2, alespoň podle názoru Defence Blog. A Kim Čong-un nelení, na výstavě Rozvoj národní obrany v Pchjongjangu byla představena modernizovaná verze verze hlavního bojového tanku Severní Koreje.
Armata sestrou severokorejského Cheonma-2
Je nutné podotknout, že Armata je zřejmě nejpokročilejším MBT jaký kdy Rusko, potažmo Sovětský svaz, vyrobilo. A to je možná její hlavní problém. Je příliš složitá a Kreml vždy uměl především jednoduché věci. Koneckonců T-14 nese reaktivní pancíř (ERA) Malachit, který nikde není vidět, ačkoli by mohl být klidně používán na jiných ruských MBT. Stejná záležitost se systémem aktivní ochrany (APS) AFGHANIT, jenž je také na jiných ruských tancích neviditelný. Místo toho Moskva restartuje APS Arena-M, který důvěru rozhodně nebudí.
Hlavním problémem T-14 Armata je ovšem motor A-85-3. Zcel nová konstrukce, kolem které byl postaven tank. Trochu zvláštní přístup. Jiný motor do Armaty podle The National Interest nejde instalovat, ačkoli mají Rusové k dispozici spolehlivý V-9282F. Z jedné strany se není co divit, Kreml chtěl nový motor, protože naprosto všechny pohonné jednotky na sovětských nebo ruských MBT jsou deriváty motoru z T-34, který je už přes osmdesát let neustále vylepšován a zřejmě již narazil na své hranice. Jenže A-85-3 je zkrátka a dobře poruchový, což odepisuje celou Armatu. Těžko k uvěření. Ale je to Rusko.
Global Security uvádí, že nový severokorejský hlavní bojový tank (MBT) Cheonma-2, také označovaný jako M-2020, sdílí řadu konstrukčních principů s Armatou a v menší míře s čínským MBT-3000. Aby toho nebylo málo, věž je přirovnávaná k nejnovější generaci Abramsů. No, makety balistických střel na severokorejských vojenských přehlídkách jsou dostatečně známy. A obal může vypadat jak chce, důležitý je vnitřek. Cheonma-2 by měl mít jako hlavní zbraň 125mm kanón. Pokud se podíváme na nástavby, tak spatříme nově granátomet, dále APS, ATGM, reaktivní pancíř a vrhače kouřových granátů.
Začněme u ATGM. To se podobá izraelskému Spike-LR, měl by to být Bulsae-4 a vycházet z ruského nejmodernějšího přensoného protipancéřového systému Kornet. Čína je dlouhodobě nejbližším partnerem Severní Koreje a nikdy jí neposkytla své moderní vojenské technologie. Rusko je příjemcem, to slovo je samo o sobě obrovskou ironií, vojenské pomoci Pchjongjangu nepochybně výměnou za vojenské technologie. Přesto je Kornet čirou spekulací. Bulsae není žádná novinka, Kornet má navádění přes drát a je otázkou, zda by takto rychle dokázali Severokorejci ATGM na Cheonma-2 implementovat vzhledem k tomu, že výrazné sblíženi obou zemí trvá relativně krátkou dobu.
Atrapy APS na Cheonma-2
Dalším divadlem bude systém aktivní ochrany. APS jsou aktuálně možná nejvíc žádané zboží na zbrojních trzích. Izraelci by se svými Trophy a Iron Fist mohli vyprávět. Ukrajina ukázala jasnou převahu moderních ATGM a především UAV nad MBT. A západ nemá kvalitní APS s výjimkou zmíněných izraelských systémů. Ty vyžadují výpočetní techniku se špičkovým výkonem, sofistikovaný radarový systém a vysokou technologickou vyspělost, kterou nemá ani Rusko. Ať je na Cheonma-2 cokoli, spíš to bude hračka než účinná zbraň.
Reaktivní pancíř není v nějaké základní verzi až tak problém vyrobit, ten na severokorejském tanku připomíná ruský Kontakt-5 vzhledem k tomu, že bloky jsou poměrně malé. Celkově sice Cheonma-2 vypadá na fotce dobře, ale je téměř jisté, že o moderních technologiích, kterými disponují západní tanky, si může nechat jen zdát. Od Rusů je totiž nedostane. Ti se léta spoléhali na systémy nočního vidění, zaměřovací systémy a systémy řízení střelby od francouzských firem Thales a Safran. Sami teď mají velký problém. Severokorejská divadelní představení pokračují.