Další Armata? Kurganěc-25 jí začíná zdatně konkurovat

Další Armata? Kurganěc-25 jí začíná zdatně konkurovat
foto: GoodFon / Public domain/Kurganěc-25

Armata je asi největším fiaskem Ruska posledních desetiletí, ale Kreml si koleduje o další. Aktuálně vyvíjí celkem 14 bojových vozidel pěchoty (BVP), z nichž Kurganěc-25 má největší ambice.

Hlavní bojový tank (MBT) T-14 Armata byl staticky poprvé představen v roce 2013 po čtyřletém vývoji. K oficiální prezentaci poprvé došlo v roce 2015 na Rudém náměstí. Legendární je její kolaps na přehlídce a následné tvrzení Kremlu, že šlo o plánovanou zastávku, když ji následně nedokázalo odtáhnout ani ženijní vozidlo. Tank byl na něj moc těžký. Elementárním problémem Armaty se ukázal motor. I v T-90 se nachází pohonná jednotka V-84. Je to derivát V-2 z roku 1933, který byl určen pro T-34. Kreml si téměř osmdesát let vystačil s jedním motorem. Jenže se zjevně ukázaly hranice a Armatu, s hmotností již přes padesát tun, by neutáhl. 

T-14 Armata a motor

 

Takže světe div se, do Armaty se dal nový ruský motor A-85-3A. Háček je ovšem v tom, že se jedná opět o derivát německého motoru Simmering SLA 16 a opět světe div se, ten se používal u Tigerů a Königstigerů. Spojení ovšem opět nefunkční. Asi nic jiného neukazuje víc na ruskou technologickou zaostalost než právě Armata. A to není třeba zmiňovat obrovské potíže se sériovou linkou. Nový motor se ukázal jako nespolehlivý. Když se Kreml pokusil dát do Armaty V-84, nešlo to, protože německý systém je výrazně větší a těžší. Změna by zcela rozhodila hotovou konstrukci. K přidání V-84 by bylo nutné měnit i převodovku. 

T-14 Armata

Armata a Kurganěc-25 jako dvojčata

 

Rusko nemá potřebné technologie ke spuštění sériové linky pro nové a špičkové stroje. Zřejmě nedisponuje kvalitními lasery pro kalibraci strojů, nemá odpovídající balistické počítače, infračervené zaměřovače, systémy řízení palby. A Čína jim to, narozdíl od hloupé Evropy, prostě nedá. A Armata už byla vloni v podstatě oficálně odpískána. BVP Kurganěc-25 bude následovat. Zřejmě. A Rusové mají na Ukrajině mnohem větší problém než jsou MBT. Jsou jimi bojová vozidla pěchoty (BVP). Ani modernizovaná BMP-3 prostě vůbec nestačí. Základní konstrukce ze šedesátých let je pro současné požadavky příliš lehká. Systémy jsou zoufale pancéřované a padají na frontě jako mouchy. 

BVP BMP jsou beznadějně za zenitem

 

I přes veškerou snahu ruských konstruktérů z osmnáctitunového obrněnce už aktuálně neuděláte systém, který by odolal dronům nebo moderním ATGM. Přesně to je BMP-3 a přesně to měl nepochybně řešit Kurganěc-25. A BVP bylo, světe div se, opět představeno v roce 2015 na Rudém náměstí. Program Kurganěc-25 začal již v roce 2010. V roce 2015 mělo být několik kusů předáno ruské armádě k testování a aktuálně ruská média podle Defence Express tvrdí, že BVP prokázalo deklarované schopnosti. Jako vždy bez jakéhokoli důkazu. Ukrajinci uvádí, že chaos je všude, Kreml vyvíjí 14 různých modelů BVP, provozuschopná novinka ovšem desetiletí nikde. 

Kurganěc-25

Otázka hmotnosti BVP Kurganěc-25

 

Kurganěc-25 je vybaven dálkově ovládanou věží Boomerang-BM s 30mm automatickým kanónem 2A42, kulometem PKT ráže 7,62 mm a čtyřmi odpalovači protitankových raket Kornet-EM. Většina zdrojů, které ruské BVP řeší, tvrdí podobně jako anglická Wikipedie nebo topwar.ru, že váha bude na 25 tunách. Jenže se ve většině případů jedná o letité zprávy. Defence Express píše v nejnovějším článku, že Kurganěc-25 bude mít bojovou hmotnost 36 tun. V takovém případě by se jednalo o velký technologický skok Kremlu odpovídající současným požadavkům. A také by to odpovídalo neschopnosti uvést systém do provozu.  

Tak úplně tomu ovšem neodpovídá motor o výkonu 800 koní. To je prostě v současnosti příliš málo. Nejde jen o hmotnost BVP, jde o stále větší nároky na elektronické systémy. Kurganěc-25 má mít systém aktivní ochrany Afganit, značné množství senzorů a efektorů, špičkové systémy řízení palby a být plně digitalizovaný. Osádku tvoří tři muži a unese osmičlenný výsadek. Samozřejmě je obojživelný. Rychlost má činit 80 km/h, to jistě není možné při váze 36 tun a takto slabém motoru. Kreml propagandisticky umí. Ale zatím má Kurganěc-25 mnohem blíže k T-14 Armata než k BVP, které ruská armáda velmi intenzivně potřebuje. 

 

Tagy