Armata znovu v americkém hledáčku. Dokáže nová generace tanku Abrams porazit nejlepší ruský tank?

Armata znovu v americkém hledáčku. Dokáže nová generace tanku Abrams porazit nejlepší ruský tank?
01 / 12 / 2017, 14:00

Američtí zbrojní odborníci pracují na nové generaci tanku Abrams, kterého by se měla obávat především ruská Armata, ale také třetí generace čínských tanků typu 99.

Americký zbrojní a průmysloví vývojáři začali s pracemi na nové generaci tanku Abrams s novými zbraněmi, municí, termálním viděním a mnoha dalšími pokročilými prvky. Představitelé zbraňového průmyslu podle serveru nationalinterest.com tak chtějí předběhnout nejmodernější ruské a čínské tanky včetně ruské chlouby T-14 Armata.

Nový americký tank bude využívat pokročilé technologie včetně senzorů, zaměřovacích systému a systém digitální sítě, což jsou podle těchto představitelů klíčové prvky, aby nový tank mohl uspět proti nově se objevujícím hrozbám, ale sekundárně i v možné konfrontaci s ruským tankem Armata či třetí generaci čínských tanků typu 99. Právě výhled či průzor tanku je podle amerických zbrojních expertů citlivým místem.

psali jsme: Novinky o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata

Některé specifické technické schopnosti nově vznikajících tankových vidění nejsou k dispozici z bezpečnostních důvodů, ruské zdroje jako například GRU Pycckoe uvádějí, že termální vidění u ruské T - 14 Armaty jsou schopné rozlišit cíle o velikosti tanku během dne na vzdálenost do 5 km, během noci pak do 3,5 km.

Navíc T-14 Armata je schopná podle exertů dosáhnout rychlosti až 90 km/h, má věž bez posádky, disponuje ,,mocným" kanónem 125 mm s hladkým vývrtem, není zatím však jasné, zda ruský nejmodernější stroj by dokázal překonat současné a budoucí varianty amerického Abramsu. O tom se ostatně vedou v odborných kruzích stále debaty. Na druhé straně, snahy o hlubokou modernizaci tanku Abrams jsou vedeny snahou o to, aby jejich design, technologické a zbraňové systémy se vyrovnaly s jakýmkoliv nebezpečím včetně ruské Armaty.

psali jsme: Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

M1A2 SEP v4 Abrams má být nejpokročilejším a ,,nejhrozivějším" bojovým tankem. USA počítá s tím, že jeho testování proběhne v roce 2021.  Co víme nyní, je fakt, že nový tank bude disponovat laserovou dálkoměrovou technologií, barevnými kamerami, palubními počítačovými sítěmi, pokročilými meteorologickými senzory, smrtícími víceúčelovými náboji 120 mm, budoucí instalací high-tech třetí generace systému FLIR (Forward Looking Infrared imaging sensor), to znamená termokamer, a mnoha dalšími prvky, které mají z nového Abramsu učinit smrtícího nepřítele na bojovém poli.

psali jsme: National Interest: Tank M1 Abrams je králem mezi tanky

Tank Abrams v4 bude mít navíc vylepšený dostřel a účinek jeho hlavní zbraně bude podle amerických zbrojních expertů doslova smrtící. Designeři tanku vybaví vozidlo také laserovou detekci na dlouhou vzdálenost a zadními senzory. V kombinaci s dalšími ,,nezbraňovými systémy" se tak z nového tanku Abrams může stát zdaleka nejlepší a nejvýkonnější stroj, který kdy byl viděn na bojovém poli. Ale otázka zní, zda by to všechno stačilo na vyřazení Armaty z boje. Na tom se bezpečnostní ani zbrojní experti neshodnou.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.