Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Iskander
Mezinárodní vojenské a technické fórum Armija 2024 proběhlo 12. až 14. srpna 2024 v Kubince u Moskvy. Rusové v podstatě rezignovali na původní Pancir-S1, prezentovali systémy Iskander, Tornado-S a nové PVO Rapira.
Nejen západ, ale i Ruská federace řeší hrozbu masivních útoků UAV a snaží se pokud možno reagovat. Armija 2024 se proto poměrně výrazně nesla v duchu protivzdušné obrany. Ruský ministr obrany Andrej Bělousov při otevření avizoval nejsilnější ruský ideologický narativ a tím je střet mezi Ruskem a západem. Zkušenost z Ukrajiny byla k vidění především v kontextu protidronových a robotických systémů. Trochu směšně působil jeho projev, když hovořil o podmínkách úspěchu v moderním konfliktu. Moderní a přesné zbraně, nové taktické metody vedení bojových operací, efektivní systém řízení za pomoci AI a zlepšování výcviku personálu. Tedy prakticky vše, co Rusové na Ukrajině nedělají. Jejich vytrvalé bušení do ukrajinské obrany v souladu s taktikou druhé světové války celý projev ironizuje.
Kvalitní systém PVO Iskander na Armija 2024
Pozoruhodné je, že podle polského Defence24 byly v průběhu výstavy přijaty delegace z desítek zemí a je jisté, že Poláci Moskvě nefandí. Izolace Ruska není v žádném případě na pořadu dne. Systémů bylo představeno poměrně velké množství. Z těžké techniky stojí za zmínku mobilní systém 9K720 Iskander s balistickými raketami Iskander-M. Ten na rozdíl třeba od hypersonických Kinžalů nebo PVO S-400 nečelí výrazné kritice a patří mezi zbraně, které na Ukrajině prokázaly svou účinnost.
V rámci invaze v roce 2022 se objevila dosud neznámá vlastnost střel Iskander-M, které jsou schopné vypouštět za letu klamné cíle pro zmatení PVO. Rusové záležitost dokázali utajit a útok byl velkým překvapením. Navíc Iskander prokazatelně v březnu 2024 zničil MLRS HIMARS. To samo o sobě svědčí o jeho kvalitách, je sporné, jak na něj dokáže ukrajinská PVO reagovat, protože Kyjev původně avizoval, že není schopen sestřelu Iskander-M. Později zprávu dementoval s tím, že sestřelil několik těchto balistických raket. V každém případě se zdá, že Moskva nedisponuje dostatečným množstvím těchto střel.
Moskva prezentovala svůj nejmodernější mobilní salvový raketomet (MLRS) Tornado-S, který je nasazený v Kurské oblasti a vypadá na papíře poměrně dobře. Jenže od HIMARS ho zásadně odlišuje schopnost amerického systému vypustit balistickou střelu ATACMS, jež má dolet 300 kilometrů. Rusové vyvíjeli raketu s doletem 200 km, což je stejně výrazně méně a navíc se dosud neví, jestli byli úspěšní. Kreml ukázal špičkový pobřežní protilodní systém Bastion, o kterém se ale neví, že by byl nasazen na Ukrajině. Víceméně nemá proti čemu útočit, takže je dislokován na Kurilských ostrovech. Vystaven byl termobarický raketomet TOS-2, který Rusové na Ukrajině neváhali použít, ačkoli se označuje za nejvražednější zbraň vůbec, hned po ZHN.
Sporný Pancir-SMD-E na Armija 2024
Došlo také pochopitelně k ukázce modernizovaných MBT a těžkého vozidla pro podporu pěchoty Terminator. Terminatory byly po počátečním nasazení velmi rychle staženy. Podle Oryxu Rusové přišli o tři obrněnce a je jasné, že šlo především o věž, která nebyla sto odolávat útokům UAV. V posledních týdnech se na frontě objevily znovu, ověšené slatem a ERA, ale otázka zní zda jim to k něčemu bude. Vystavený T-90M má zásadní konstrukční vadu, kdy i nekritický zásah v oblasti věže často způsobí její nekontrolovatelné otáčení a úprk osádky. Proryv už alespoň má oddělenou zásobu munice, což T-80BVM a T-72B3 nemají a tak jejich věže v rámci ohňostroje nadále létají vzduchem desítky kilometrů daleko.
Na Armiji 2024 byla velmi zajímavá ukázka modernizovaného systému PVO Pancir-SMD-E. Původní Pancir-S1 měl klasické protivzdušné rakety a rychlopalná děla. Podle Defense Express byl prezentován jako účinný prostředek boje proti UAV, jenže praxe ukázala, že systém na drony nestačí. Na Pancir-SMD-E děla zmizela a byla nahrazena malými raketami TKB-1055. Některá vozidla mají pouze tyto rakety a jasně ukazují rezignaci Rusů na původní systém. Otázka zní, jestli byl nějak modernizovaný radar, který je také zřejmě nedostačující.
Zcela nové systémy Rapira a Antej-4000
Značná pozornost byla věnována novému systému PVO dlouhého dosahu Antej-4000. Jedná se o exportní verzi S-300V4 a je podle Army Recognition určený k ničení balistických raket krátkého a středního dosahu, střel s plochou dráhou letu, naváděných střel a UAV. Má mít dostřel 400 kilometrů a podle Rusů je schopen zaměřovat letadla pro elektronický boj AWACS jako Boeing E3 Sentry. Opět velký otazník, klasický ruský narativ a realita bývá jiná.
Jako poslední velmi zajímavý systém, který se objevil na výstavě vojenské techniky Armija 2024, lze zmínit mobilní PVO Rapira. Ten je totiž primárně určený na boj proti UAV. Rapira-3 je vybavena deseti raketami S-8 ráže 80 mm a Rapira-2 kulomety PKT 7,62 mm. Oba systémy mají vlastní radarovou detekci a systém zaměřování UAV. Tedy cesta, kterou volí i západ, ten ale klade důraz na rychlopalná děla.
Přesto jsou vysoce mobilní a relativně levné prostředky s radary cestou boje proti UAV. Lehce obrněná vozidla s kvalitní elektronickou výbavou a vysokou mobilitou mohou doprovázet mechanizované jednotky s jediným cílem a to ochrany proti bezpilotním prostředkům.
Armija 2024 předvedla celou řadu robotických či zcela autonomních prostředků. Rusové zjevně projevují snahu o to samé, co dělá západ. Autonomie, propojení na bojišti, vysoká datová propustnost a klíčovost řídících systémů. Cílem je vyvinout prostředky boje proti dronům. Jenže je velkým otazníkem, jak si je ruský vojensko-průmyslový komplex schopen poradit se západními sankcemi. Moskva prostě v moderní elektronice zaostává a čínské produkty ty ze západu nenahradí. Již dostatečně známy jsou nekvalitní systémy nočního vidění a systémy řízení palby. Rusové jsou bez západních komponentů bezradní. Vše již brzy opět ukáže fronta.