ASCOD 42 – bojové vozidlo pěchoty pro 21. století na NATO Days 2020

ASCOD 42 – bojové vozidlo pěchoty pro 21. století na NATO Days 2020
Popisek: ASCOD 42 na NATO Days 2020
20 / 11 / 2020, 09:00

Mezi atraktivní technikou, která byla i letos představena na tradičních NATO Days 2020 v Ostravě 19. a 20. září, bylo pásové bojové vozidlo pěchoty ASCOD 42, které společnost GDELS nabízí Armádě České republiky v tendru, jehož vítěz nahradí dosluhující BVP-2. Podívejte se na vybrané parametry vozidla v konfiguraci odpovídající požadavkům AČR, které v krátkém rozhovoru představil Thomas Strasser, ředitel mezinárodního obchodu a služeb společnosti GDELS.

                                                                          Video: Youtube

Mezi přednosti BVP ASCOD 42 patří univerzálnost a flexibilita platformy, která slouží v armádách NATO v mnoha účelových variantách, ať již jako bojové vozidlo pěchoty, obrněný transportér, průzkumné, velitelské, vyprošťovací nebo dílenské vozidlo, nebo třeba vozidlo mostní. Celkem bylo dodáno nebo objednáno bezmála tisíc kusů.

Jako moderní vozidlo se vyznačuje především vysokým stupněm ochrany osádky i převáženého výsadku, a to jak ochrany balistické, tak protiminové. Proti minám a nástražným výbušným systémům chrání vojáky tzv. double deck podlaha, která účinky výbuchu efektivně tlumí. Předností ASCODu 42 je ale také jeho výzbroj. V osádkové věži Elbit MT-30 MK2 je umístěný automatický kanón ATK Mk44 Bushmaster II, spřažený kulomet a odpalovací zařízení pro protitankové řízené střely Spike. Stejné zbraně, jimiž disponuje již v AČR nasazované kolové BVP Pandur II, což potenciálně usnadňuje logistiku při nasazení obou systémů společně: systém podávání munice u hlavní zbraně a nábojové pásy jsou pro obě vozidla plně kompatibilní.

Pominout nelze ani elevační rozsah kanónu v rozmezí -10 až +60 stupňů, díky němuž může ASCOD 42 působit proti cílům ve vyšších patrech budov v případě nasazení v městském prostředí a také vzdušným cílům, kdy jeho efektivitu zvyšuje užití časované munice.

Účast společnosti GDELS a vozidla ASCOD 42 na NATO Days pro nás v rozhovoru okomentoval ředitel mezinárodního obchodu a služeb společnosti, pan Thomas Strasser:

                                                                           Video: YouTube

  • General Dynamics je tradičním partnerem NATO Days. Jak se vám tu letos líbí?

Je naším potěšením být na NATO Days. Řekněme, že letos je to jiné oproti jiným ročníkům, ale jsme dost stateční, abychom českou organizaci akce podpořili, zejména armádu a Jagello 2000, kteří tu odvádí skvělou práci. Jsme tu tedy i letos a jsme hrdí, že můžeme na NATO Days 2020 prezentovat ASCOD.

  • Mohl byste nám předváděné vozidlo ASCOD  blíže přiblížit?

Jde o základní verzi vozidla s mimořádnými schopnostmi zejména v oblasti bezpečnosti osádky. Protiminová i balistická ochrana jsou na nejvyšší úrovni. Vozidla jsou nasazována ve Velké Britániia rádi tuto základní platformu nabízíme také českému zákazníkovi. Samozřejmě upravenou podle jeho požadavků a potřeb.

  • Jak hodnotíte průběh současného tendru na BVP v České republice?

Jsem více než rád, že za stávajících pandemických podmínek, vláda České republiky pokračuje v investicích do svých ozbrojených sil a tedy že se můžeme i nadále účastnit tohoto výběrového řízení. Pro tender jsme připravili zde vystavené vozidlo, a bude jen dobře, když bude výběrové řízení pokračovat a vyústí do úspěšného konce.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace