ATACMS je málo, dodají Američané Kyjevu AGM-158 JASSM?

ATACMS je málo, dodají Američané Kyjevu AGM-158 JASSM?
Autor fotografie: Lance Cheung / Flickr |Popisek: B1-B Lancer
02 / 12 / 2024, 20:00

Joe Biden dělá v závěru svého funkčního období vše pro to, aby pomohl napadené Ukrajině proti agresivnímu Rusku. Vzhledem k nedostatku ATACMS se ve Washingtonu uvažuje o dodávkách AGM-158 JASSM.

Dosluhující americký prezident oznámil mimořádně velký balík americké vojenské pomoci bránící se Ukrajině a zároveň povolil to, po čem Kyjev dlouho volal. Použití ATACMS na území Ruska, čehož Ukrajinci začali neprodleně využívat. Povolení zřejmě přišlo v kooperaci s Francií a Velkou Británií, které totéž umožnily u dvojčat SCALP-EG a Storm Shadow. Problém je v tom, že Američané mají sami ATACMS nedostatek. Podle Forbesu disponuje armáda jen několika sty kusy těchto balistických střel a nemůže je na Ukrajinu dodávat ve velkém množství. Takže se podle webu 19fortyfive.com začalo uvažovat o AGM-158 JASSM.

Komparace ATACMS s AGM-158 JASSM

 

AGM-158 JASSM je americká střela s plochou dráhou letu odpalovaná ze vzduchu od Lockheed Martin. Oproti ATACMS má dvě velké výhody. Je mnohem obtížněji detekovatelná a její dosah činí 370 kilometrů oproti třem stům kilometrů na straně ATACMS. Nutno ovšem podotknout, že v neposlední řadě má i výrazně lehčí hlavici než verze ATACMS, která útočila na letiště v Brjanské oblasti a letiště v Kursku. Konkrétně u ATACMS uvádí MISSILE THREAT váhu 550 kilogramů, kdežto Army Technology u AGM-158  450 kilogramů. Jenže novější verze ATACMS má již menší nálož. 

Důvod je prostý. Původní americké balistické střely pro HIMARS a M270 nemají navádění GPS a to bylo kompenzováno vyšší hmotností bojové hlavice, kterou lze prakticky označit za kazetovou. Moderní verze ATACMS mají inerciální navádění s GPS a mají lehčí hlavice. JASSM má GPS, ale nelze ji ovládat po odpálení. Trasa je předem určena a hlavice má inerciální navigační systém. Narozdíl od ATACMS má ovšem infračervený vyhledávač a automatický korelátor cílů. Tedy software disponuje siluetou nepřítele, který má být zasažen a v konečné fázi letu se přesně orientuje. 

AGM-158 JASSM je Američanům k dispozici od roku 2009. Mimo jiné ji mají ve výzbroji Poláci a Finové. Ukrajina by jí zřejmě bez větších potíží mohla používat na svých F-16. Jinak se v rámci soudobého vývoje jedná o univerzální platformu země vzduch. Může být použita na B-1B Lancer, B-2 Spirit, F-15E Strike Eagle, F/A-18 Hornet a také na B-52, C-130 a C-17. Existuje verze s prodlouženým doletem AGM-158C LRASM a to zřejmě přes 900 kilometrů. Cena jedné střely je téměř 700 000 dolarů, tedy téměř sedmnáct milionů korun. Cena ATACMS je podobná. 

AGM-158 JASSM

B-1B jako hlavní platforma pro AGM-158 JASSM 

 

Ten hlavní rozdíl je ovšem v tom, že Američané podle anglické Wikipedie vyrobili více jak 7 500 kusů AGM-158. Takže dodat větší množství těchto střel na Ukrajinu by je tolik nebolelo jako u ATACMS. Jen pro zajímavost. B-1B je uváděn jako hlavní platforma pro JASSM a může jich nést naráz až šestnáct. Střela má kruhovou chybu pouhé tři metry. Přirozeně se jedná o velmi moderní vybavení, které v zásadě obsadilo u amerického letectva segment střel vzduch země dlouhého doletu. Existuje více verzí JASSM, kdy jedna z nich by měla mít dolet přes tisíc kilometrů. 

Součástí avizované pomoci je značné množství dělostřeleckých granátů ráže 155 mm a rakety do Patriotů. Biden jedná poměrně ve spěchu, protože se neví, jak k Ukrajině bude přistupovat Trumpova administrativa. A zřejmě na ní bude, zda poskytnutí AGM-158 Ukrajině schválí. Proces není tak jednoduchý, protože F-16 na Ukrajině zcela jistě nemají na podvěsnících instalaci těchto střel. Pochopitelně by se jednalo o významnou pomoc pro Kyjev. Ale vše zřejmě závisí na tom, jak se Trump domluví s Putinem a tam je pravděpodobnost konsensu nízká. Putin prakticky z vnitropolitických důvodů nemůže v ničem ustoupit a to bude velký kámen úrazu pro nastupujícího amerického prezidenta.

 

Tagy článku

-->