Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Tornado-S
Tornado-G je aktuálně špička ruských MLRS, tedy mobilních salvových raketometů. Systém má výborné parametry a Kreml chce dohnat technologický náskok Američanů a Jihokorejců.
Rusové v reakci na americké HIMARS vyvinuli systémy Tornado, Tornado-G a Tornado-S. Každý má rozdílné úkoly na bojišti a jedná se v zásadě o modernizace, nebo navazující komplety starých systémů BM-21 Grad, BM-27 Uragan a BM-30 Smerč. Systémy byly vyvinuty ruskou společností NPO Splav a jsou obecně určeny pro odpalování kazetové munice, ale i termobarických hlavic. V každém případě zatím stále nemohou konkurovat HIMARS a jejich balistickým střelám ATACMS s dostřelem až tři sta kilometrů. Soul má podobné rakety na svých K239 Chunmoo, protože obdoba není.
Ruská Tornada-S a G jako konkurence HIMARS
Podle informací webového portálu Army Recognition Rusové v roce 2020 testovali vysoce přesnou střelu 9M544 s doletem až 200 kilometrů, ale doposud nebylo potvrzeno, že takový dostřel rakety skutečně mají. V každém případě i tak by to na ATCSM nestačilo. Tornado-G má nahradit BM-21 Grad, tedy vzor českého RM-70 Vampire na podvozku Tatra. V absolutních důsledcích se jedná o dalšího nástupce legendárních Kaťuší. Tato verze byla schválena pro export v roce 2011, ale zatím ji provozují jen Ozbrojené síly Ruské federace. Má čtyři řady odpalovacích šachet po deseti na KamAzech nebo Uralech-4320. Ráže střel je 122 mm a používané hlavice jsou vysoce výbušné (HE), tříštivé (He-Frag) nebo HE s vysoce výbušnou protipancéřovou náplní (HE/HEAT).
Tornado-G má se svými střelami menší dostřel než Tornado-S, které by mělo být přímým konkurentem HIMARS. 9K515 Tornado-S nese 12 raket o průměru 300 mm a má také speciální navigační systém GLONASS, ruskou obdobu západního GPS, který je již na moderní technice celkem samozřejmý. S verze má řízené střely s dosahem až 120 kilometrů, což je metrika, která HIMARSu celkem v pohodě konkuruje a většinu jeho raket přímo překonává. Střely jsou navíc upravené tak, aby byly připraveny k odpálení do tří minut, což je velmi slušný čas. Existuje odlehčená verze Tornada-S na podvozku KamAZ-63501 8x8 se šesti střelami o ráži 300 mm, které mohou být všechny odpáleny během dvaceti sekund a přebity za osm minut.
Množství raket, které může Tornado-S používat je poměrně velké, protože je plně kompatibilní s BM-30 Smerč. Váha systémů se pohybuje okolo 25 tun s dojezdem až tisíc kilometrů a maximální rychlostí až devadesát kilometrů za hodinu. Jen pro porovnání, HIMARS váží 16 tun bez raket, vystřelí jich také šest, ale dojezd je jen 500 kilometrů s maximální rychlostí 85 kilometrů za hodinu. Zásadní rozdíl je tedy balistická střela ATCMS, které se Rusové zatím ani nepřiblížili. Podle National Interest mají Tornada nahradit staré sovětské raketomety do roku 2027, ale vzhledem k aktuálnímu stavu ruského vojensko-průmyslového komplexu, který trpí sankcemi a nestíhá ani nahrazovat ztráty na Ukrajině, je to velmi nepravděpodobné.
Tornado-S nemá ekvivalent ATACSM
Rusové se chlubí vysokou přesností střel do systému, kterou ale aktuálně nelze potvrdit. Pochopitelně je zde již propojení s přehledem na bojišti a schopnost zasahovat více cílů najednou. Otázkou je, kolik Rusové používali při výrobě západních komponentů a jak je jsou třeba z Číny schopni nahradit. Tornado-G je prvním MLRS, který dostal automatické řízení a zaměřování palby, opět na západě již celkem samozřejmost. Podle NI navíc Moskva vyvinula hlavici, která má roznětku s výškoměrem a schopností odpálit raketu v jakékoli fázi letu. Tím by se Tornado-G už skutečně dostávalo pomalu na špičku mezi MLRS.
Výše vložený odkaz ze sociální sítě X ukazuje nasazení Tornada-S v Kurské oblasti. Kreml se do napadené lokace snaží stáhnout co může, protože Ukrajinci tam zřejmě nasadili elitu. Prokazatelně jsou na místě americké M2 Bradley a německé Mardery. I přes snahu celý problém bagatelizovat je Kyjev v prostoru několik dní a ohrožuje ruskou energetickou infrastrukturu. Rusko na místo posílá staré T-62 a několik kolon již bylo zničeno právě pomocí HIMARS. Jako vysvědčení si tohle Putin za rámeček v žádném případě nedá.