ATACMS proti Pivoňce? Ruský Kyklop schopný střílet jaderné projektily eliminován

ATACMS proti Pivoňce? Ruský Kyklop schopný střílet jaderné projektily eliminován
Autor fotografie: Andrey Korchagin / Flickr|Popisek: 2S7 Pion
06 / 10 / 2023, 11:00

Další důkaz o rozdílové kvalitě amerických HIMARSů a munice v nich. Obří ruské samohybné dělo 2S7, které je schopné střílet granáty s jadernou náloží, bylo zničeno jedním zásahem.

2S7 Pion, nebo také nedávno modernizovaná jako Malka, je samohybná houfnice vyráběná v Sovětském Svazu v sedmdesátých letech. Je klasickým produktem komunistické megalomanie. Kanón je zcela nezvykle velké ráže 203 mm a jen on sám váží téměř patnáct tun. Váha celého vozidla je 46 500 kilogramů. Zajímavostí je, že NATO zbraň poprvé identifikovalo v roce 1975 a kódové označení je také květina, pro změnu tulipán. Pion v ruštině znamená pivoňka.

Strojů bylo vyrobeno zřejmě 500, ale některé zdroje uvádějí až 1000 vyrobených kusů. V roce 1967 sovětská armáda vznesla požadavek na výrobu velkorážní dalekonosné houfnice. Ve stejné době se začal vyrábět MBT T-80 a většina houfnic byla umístěna na jeho podvozek. Čtyři členové osádky sedí vepředu v kabině a tři jsou vzadu u odpalovacího zařízení. 

 

Standardní dostřel je 37,4 kilometru, ale s raketovou municí dosahuje vzdálenosti 47,5 kilometru. Pivoňka vystřelí 1,5 projektilů za minutu. Přímo na vozidle jsou čtyři náboje a zbytek veze podpůrný stroj. Houfnice byla v osmdesátých letech modernizována na 2S7M, unese osm projektilů a rychlost odpalů se zvýšila na  2,5 za minutu. Malka nemá žádné sekundární zbraňové vybavení.

Ocelový pancíř chrání osádku před palbou z ručních zbraní a střepinami. Při střelbě není obsluha nijak chráněná. Stroj používá dieselový přeplňovaný motor V-46-I o poměrně solidním výkonu 840 koní, ale díky vysoké hmotnosti, Malka už má váhu přes 50 tun, je poměrně pomalý. Rychlost na silnici je okolo 50 km/h při dojezdu 650 kilometrů. Dokáže se brodit v hloubce 1,2 metru a stoupat do 20% svahu. 

HIMARS při výstřelu ATMSCS

Vozidlo bylo důsledkem sovětské poválečné vojenské doktríny, kdy byl na dělostřelectvo kladen velký důraz. Přesněji řečeno na jeho kvantitu. Podobně jako u tankových svazků. Aktuálně jsou Malka i Pion beznadějně zastaralé už jen kvůli nezbytnosti doprovodného vozidla. V současnosti navíc již taková ráže při používání moderní munice vůbec není zapotřebí. Hlavním specifikem je schopnost odpalovat granáty s jadernou náloží, čímž se z houfnice stává strategické vozidlo.

Výše přiložené video ukazuje zásah Pivoňky zřejmě americkou raketou ATACMS, jež byla asi vystřelena z raketometu HIMARS. Tweet uvádí GLMRS, ale to by dopadů raket muselo být víc. Vzhledem k přesnosti zásahu už může jít o jednu ATACMS, více ji z HIMARS odpálit najednou nejde. Zásah je skutečně neuvěřitelně přesný, Pivoňka vůbec neměla šanci se svým pancířem.

                                                                          Video: YouTube

 

Zdroj: Military Factory

Tagy článku