Autor fotografie: U.S. Department of Defense Current Photos / Flickr|Popisek: FGM-148 Javelin
V zásadě je zcela jedno, který typ ruského bojového vozidla pěchoty BMP se dostane na mušku ATGM Javelin. Výsledek je prakticky pokaždé stejný.
Přenosné protipancéřové systémy (ATGM) mají v pozemních operacích navrch i nad hlavními bojovými tanky (MBT), bojová vozidla pěchoty, a především ta ruská jsou pro ně hračkou. Zatímco prokazatelně M2 Bradley dokázal ustát zásah ruského moderního Kornetu a třeba švédská CV90 prokazují také mimořádnou odolnost, BMP nemají naprosto žádnou šanci. Jednu z věcí, které Kreml zásadně podcenil při invazi na Ukrajinu v roce 2022 byly právě PTŘS. Je až nepochopitelné, jak se ruské útočné kolony pohybovaly na Ukrajině bezstarostně. Přitom o RGW 90, NLAW, RBS-70 NG nebo právě Javelinech musela ruská rozvědka vědět. Západní ATGM způsobily agresorovi zcela zásadní ztráty a významným způsobem přispěly k zastavení útoku Rusů.
Pro Javelin s HEAT není BMP problém
FGM-148 Javelin je střela typu vystřel a zapomeň. Hlavice si zapamatuje cíl a navádí se sama. Střelec má k dispozici čtyřnásobný optický zaměřovač a infrazaměřovač pro noční použití. Třetí způsob zaměření je termální jednotka. Před uzamčením cíle v hlavici většinou dochází k použití minimálně dvou zaměřovacích jednotek a za využití velitelské odpalovací jednotky dochází až k devítinásobnému přiblížení cíle. Podle Missile Threat má Javelin účinný dostřel 2 500 metrů a v režimu horního útoku má dosah 150 metrů výšky. Je tím myšleno nastavení dopadu proti horní části věže nepřátelského obrněnce. Jenže důsledek je ještě jeden, Javelin je účinný i proti vrtulníkům, na Ukrajině již dokonce k nějakým sestřelům došlo na začátku války. Podle Technology.org obránci sundali moderní ruský Ka-52 Alligator.
Hlavice má náplň HEAT, tedy vysoce výbušná protipancéřová nálož. Velmi důležité je, že je kumulativní a zároveň tandemová. Takže zvládne prvním výbuchem zlikvidovat případný reaktivní pancíř a druhým se propálí hlavním pancířem protivníka. U BMP je otázka zda nestačí jen první, slabší nálož. Hlavice má navíc speciální tvarování pro maximální využití kinetické energie při dopadu. Další výhodou Javelinu je, že má dvojitý systém startu rakety. Měkký zážeh jen aktivuje střelu a až druhý start raketu směřuje k cíli. Takže zbraň má minimální zpětný ráz a lze ji odpalovat ze stísněných městských prostor, což ovšem není případ výše vloženého videa.
Výše vložené video ze sítě X ukazuje rychle najíždějící ruské BMP do prostoru výsadku. Operátoři jsou si zjevně vědomí, že jsou v oblasti zvýšeného rizika zásahu. Vypálí několik ran, otočí se, výsadek jde do akce a BMP se snaží zmizet. Celou situaci mají pod kontrolou Ukrajinci. V lokaci je dron, který vše točí a dva operátoři s Javelinem. Osud BMP je zpečetěn. A zřejmě i životy členů výsadku, jak na konci ukazuje snímek. Zajímavé je, že BMP má ochranu proti UAV pouze na věži a zbytek BVP nemá žádný slat nebo ochranu proti dronům. Je to trochu paradox, protože na všech ruských BMP je nejvýrazněji chráněna právě věž, kde pancíř dosahuje síly 35 milimetrů u BMP-3 a 30 milimetrů u BMP-1 a BMP-2.
Rezavá BMP
Na videu celkem zjevně není nejmodernější BMP-3. Jedná se o verzi jedna nebo dva. To je celkem jedno, protože pancéřovány jsou obě prakticky stejně a neodolají ani těžkým kulometům s průraznou municí. V každém případě zasah Javelinu je smrtící. Nepochybně dochází k výbuchu uskladněné munice, osádka je mrtvá, věž utržená a BMP vhodné jen do šrotu. Je až neskutečné, co jsou Rusové na bojiště schopni posílat. V poslední době se s prázdnícími se sklady vyskytují prorezlá BMP, kde jsou operátoři šťastní, že funguje motor. O zaměřovacích systémech a hlavních nemluvě.
Je zcela jasné, že naprosto zastaralá BMP nejsou schopna odolávat podmínkám bojiště na Ukrajině a to konflikt nelze označit za moderní vzhledem k přítomnosti velkého množství staré techniky. Ruští vojáci o tom zřejmě neví, protože by do téhle pojízdné rakve asi nevlezli. I česká BVP, která vychází z BMP-2, jsou beznadějně zastaralá a budou měněna za CV90. Tedy zcela jinou váhovu kateegorii, kde se vždy kladl důraz na bezpečnost osádky, narozdíl od sovětských a ruských konstrukčních kanceláří.