ATRAK zajišťuje pro ministerstvo vnitra přehled nad českým nebem

ATRAK zajišťuje pro ministerstvo vnitra přehled nad českým nebem
Popisek: Systém AGAS
21 / 01 / 2021, 16:30

Druhou část systému AGAS předala na konci roku 2020 společnost ATRAK. Softwarová společnost poskytující řešení pro letecký průmysl jej vyvinula pro ministerstvo vnitra, kterému má sloužit k nepřetržitému dohledu nad vzdušným prostorem České republiky. Základní instalaci systému provedla společnost ATRAK v březnu minulého roku. Celková cena zakázky, která zahrnuje kromě instalace také další rozvoj systému a jeho technickou podporu, činí téměř deset milionů korun.

„Systém AGAS poskytuje ministerstvu vnitra on-line přehled o dění ve vzdušném prostoru nad Českou republikou. Systém v reálném čase vyhodnocuje radarová data ze systémů řízení letového provozu. Konkrétně jde o data přehledových radarů, pozemního radaru Praha-Ruzyně a data letových plánů,“ popisuje systém Aleš Klepek, předseda představenstva společnosti ATRAK.

AGAS dle své konfigurace generuje pro operátory výstrahy například při vniknutí letadla do omezených a zakázaných prostorů, při změnách v datech letového plánu či při porušení pravidel, mezi něž patří například přílet z území mimo schengenský prostor na letiště bez mezinárodního statusu a podobně. Výstrahy se zobrazují na více pracovištích, operátoři do systému následně zaznamenají způsob jejich vyřešení.

Systém následně veškerá data archivuje a umožňuje provádět vyhledávání v historii výstrah nebo přehrávku každé konkrétní situace ve vzdušném prostoru. Systém byl u zákazníka instalován v březnu 2020, na konci roku 2020 společnost ATRAK dodala jeho druhou část, která zahrnuje úpravy zvyšující uživatelský komfort.

„Zkušenosti se systémem AGAS jsou velmi pozitivní. Je intuitivní, uživatelsky přívětivý a získali jsme v něm důležitý nástroj, který nám pomáhá chránit vzdušné hranice České republiky a schengenského prostoru a schopnost pružně reagovat na jakékoli narušení,“ říká plk. Petr Malovec z Národního situačního centra ochrany hranic, Ředitelství služby cizinecké policie.

Rámcovou smlouvu na vytvoření systému AGAS uzavřela s ministerstvem vnitra ještě společnost Ifield Computer Consultancy, jež byla přejmenována na ATRAK poté, co se na začátku roku 2020 stala součástí průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

 

O společnosti ATRAK

ATRAK a.s. více než 30 let vyvíjí a dodává systémy a řešení pro letecký průmysl, zejména pro řízení letového provozu. Jde o přehledová zobrazení pro řízení letového provozu, informační systémy pro řízení letového provozu včetně podpůrných systémů pro operační a finanční management řízení letového provozu. Tyto systémy využívají zákazníci po celém světě, mezi nejvýznamnější patří i Řízení letového provozu ČR. Společnost je držitelem oprávnění Úřadu pro civilní letectví a současně disponuje několika certifikáty pro bezpečný a kvalitní vývoj a realizaci systémů v leteckém průmyslu a v oblasti řízení letového provozu.

O CSG Aerospace

CSG Aerospace je divize holdingu Czechoslovak Group, která zastřešuje několik českých a slovenských společností působících v oboru leteckého a kosmického průmyslu. S více než 1200 zaměstnanci si od svého vzniku v roce 2018 zabezpečila vedoucí pozici v ČR a SR a je konkurenceschopná v celosvětovém měřítku. Svými produkty a službami se firmy divize vzájemně doplňují, čímž jsou schopné pokrýt širokou škálu portfolia jak pro civilní, tak pro vojenský sektor. Divize CSG Aerospace je tvořena společnostmi ELDIS Pardubice s. r. o., RETIA, a.s., CS Soft a.s. , ATRAK a.s., European Air Services s.r.o., Česká letecká servisní a.s., Slovak Training Academy s.r.o., Job Air Technic a.s. a Skyport a.s.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace