AugustaWestland HH-139 - vrtulník italských ozbrojených sil na SIAF 2019 (videorecenze)

AugustaWestland HH-139 - vrtulník italských ozbrojených sil na SIAF 2019 (videorecenze)
10 / 09 / 2019, 14:45

Hned při vstupu na slovenské Mezinárodní letecké dny SIAF 2019 jsme objevili skvělý italský vrtulník AugustaWestland HH-139. Jde o vrtulník v barvách italské armády a je to jeden z deseti vrtulníků dodaných armádě. Jedná se o modifikaci pro SAR, tedy pátrací a záchrannou službu.

HH-139 je víceúčelový dvoumotorový vrtulník, který dnes nasazuje více než 70 zemí světa v celkovém počtu téměř 1 000 kusů. Mezi ně patří vojenské varianty nebo varianty pro leteckou záchrannou službu. A civilní verze pro přepravu VIP, atd. Vrtulník je vysoký téměř 5 metrů, dlouhý přes 16 metrů. Jeho maximální rychlost činí 306 km/h a dolet má 1250 km. To vše při vzletové hmotnosti 6400 kg. Posádku tvoří dva piloti a vrtulník může na palubě nést až patnáct osob. Pro přepravu vyššího počtu cestujících lze vrtulník vybavit větším počtem sedaček. To znamená, že vojáci pak sice sedí trochu stísněně, ale skutečně jich může být patnáct.

Vrtulník lze vybavit kulometem pro palubního střelce a/nebo pilota. Lze přidat rakety, ať už se jedná o neřízené rakety typu vzduch-země nebo společností Leonardo nabízené laserem řízené střely. HH-139 je vybaven výmetnicemi klamných cílů proti tepelně i radarem řízeným střelám.

Pilotu Lorenzovi jsme položili několik otázek. Na stroji léta od začátku jeho uvedení do služby a nikdy ho nezklamal, nikdy nemusel čelit vážným problémům. Pokud se piloti dostanou do potíží, Lorenzo říká, že stroj je vybaven vynikajícím autopilotem, který je může účinně podpořit. Kokpit je digitální a neexistuje v něm žádné analogové zařízení, displeje jsou přitom čitelné ze všech úhlů.

Italská armáda také používá tyto helikoptéry ke stíhání pomalých a nízko letících cílů. Například pašeráckých letadel. Obvykle při narušení vzdušného prostoru vzlétají stíhací letouny, ale ty mají potíže se sledováním pomalých letadel, protože jejich minimální rychlost je kolem 300 km/h. Mohly by je samozřejmě sestřelit, ale existuje civilizovanější a efektivnější řešení: vrtulníky vyzbrojené kulomety nebo s odstřelovačem s velkorážovou puškou na palubě létají pomalu a mohou takový cíl sledovat a donutit přistát.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace