Austrálie chystá další vojenský megatendr. Naznačí jeho výsledek i dodavatele nových BVP pro českou armádu?

Austrálie chystá další vojenský megatendr. Naznačí jeho výsledek i dodavatele nových BVP pro českou armádu?
Popisek: Lynx KF31
28 / 05 / 2018, 19:00

Australské armádní jednotky má posílit 450 nových pásových vozidel. Ty mají nahradit zastaralé americké transportéry M113, které jsou ve službě už od 60. let. Zakázka má mít hodnotu několika miliard dolarů a bude zahájena už v tomto roce. Největším favoritem tendru je německý zbrojní kolos Rheinmetall, který v Austrálii už uspěl s transportérem Boxer v předchozím tendru na kolové vojenské vozidlo.

Austrálie provádí přezbrojení opravdu ve velkém a na nákup nových bojových pásových vozidel pěchoty je už v pořadí třetím obrovským tendrem, který zde probíhá. Předchozí soutěž na dodávku kolových vozidel vyhrál německý Rheinmetall s vozidlem Boxer. Podmínkou tendru bylo i vybudování výrobního závodu ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie. Toto výrobní zázemí teď poskytuje Rheinmetallu výhodu i při výběru pásového obrněnce. I proto je hlavním favoritem soutěže vozidlo Lynx od Rheinmetallu, který nejlépe vyhovuje požadavkům armády a má přesvědčivý poměr cena/výkon.

psali jsme: Jubilejní 100. vozidlo BVP Puma sjelo z montážní linky závodu společnosti Rheinmetall v německém městě Unterlüß

Podle všeho existují pouze tři konkurenti. BAE Systém, které vyrábí CV90, jihokorejská Hanwha se svým K21 a americké General Dynamics s obrněncem Ajax. Ostatní možnosti jsou buďto příliš staré, a nebo jsou stále ve vývoji.

Otázkou ovšem zůstává, kdo bude mít odvahu do výběrového řízení opravdu jít. V předchozím tendru dva finalisté Rheinmetall a BAE Systém vynaložily v rámci soutěže kolem 25 miliónů dolarů. Očekává se přitom, že náklady na nabídku pro pásová vozidla budou až dvojnásobné.

psali jsme: Exkluzivně: Největší německá zbrojovka Rheinmetall chce bojová vozidla pro armádu vyrábět v Česku

Výsledky tendru v Austrálii můžou mít zajímavé konotace do českého armádního prostředí. I české ministerstvo obrany připravuje tendr na bojové vozidlo pěchoty a i zde by se měla v soutěži potkat trojice Rheinmetall, BAE Systems a General Dynamics. Pokud u protinožců vyhraje německý zbrojař, může mu to poskytnout důležité plusové body i pro rozhodování v rámci české armády.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte ví

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace