Austrálie kupuje 75 tanků Abrams ve variantě SEPv3

Austrálie kupuje 75 tanků Abrams ve variantě SEPv3
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Australský M1A1 Abrams
12 / 01 / 2022, 12:00

Austrálie modernizuje své pozemní kapacity, jejichž součástí je nákup 75 tanků M1A2 SEPv3.

75 tanků M1A2 SEPv3 má v budoucnu být dodáno Austrálii, hodnota kontraktu činí přibližně 3,5 miliardy dolarů. Společně s tanky pak Austrálie dostane i podpůrná vozidla a další přidružené vybavení. USA schválily potenciální prodej zmíněných tanků loni na jaře. První tanky budou Austrálii dodány v roce 2024 s předpokladem dosažení počáteční operační schopnosti o rok později.

Australský ministr obrany Peter Dutton si tanky M1A2 SEPv3 pochvaluje. Podle něho poskytnou kritickou ochranu a dostatečnou palebnou sílu při pozemních operacích. Budoucí dodávky amerických tanků vítá také velitel australských pozemních sil generál Rick Burr. ,,Palebná síla, ochrana, mobilita a situační povědomí tanků M1A2 SEPv3 by nesplňovala žádná jiná platforma," prohlásil Burr.

Tanky Abrams ve variantě SEPv3 budou upgradem australské flotily tanků M1A1 a tedy výrazným modernizačním skokem. Varianta SEPv3 přináší řadu změn a je významným upgradem takřka ve všech ohledech. Tato konfigurace zahrnuje především vylepšené elektronické systémy, přídavnou elektrickou energii k podpoře budoucích technologií, vylepšenou termovizní pozorovací/zaměřovací jednotku 3. generace IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared) pro střelce i velitele, vylepšené pancéřování vozidla, síťová vylepšení, novou munici 120 mm, zmodernizované komunikační systémy a mnohé další prvky.

Austrálie představuje pro USA jednoho z nejvýznamnějších spojenců v indo-pacifickém regionu, a proto je i v jejich zájmu, aby byla australská armáda v době napjatých vztahů s Čínou posílena právě americkým vojenským materiálem.

Zdroj: The Drive

Tagy článku