Austrálie plánuje nákup nových útočných vrtulníků

Austrálie plánuje nákup nových útočných vrtulníků
15 / 07 / 2019, 14:00

Australské ministerstvo obrany vydalo žádost o informace (RFI) týkající se budoucí akvizice až 29 útočných vrtulníků, které nahradí stávajících 22 strojů Airbus Helicopters Tigers. Dodávky mají začít v polovině roku 2020 a jejich dokončení se plánuje v letech 2028-2029. Z 29 vrtulníků bude pět využíváno pro výcvik.

Společnost Bell potvrdila, že má zájem se tenderu zúčastnit s útočným vrtulníkem AH-1Z Viper.

V žádosti o informace pod označením LAND4503 se zdůrazňuje, že vrtulník je vyspělá platforma minimalizující rizika, přičemž jeho třemi primárními misemi budou průzkum, útok a bezpečnost. To bude klást velký důraz na oblasti, jako jsou expediční schopnosti, konkrétně schopnost operovat z lodí, dále pak schopnost komunikovat s jinými zbraněmi a interoperabilita s bezpilotními systémy.

Canberra bude vyžadovat schopnost zasáhnout pozemní, povrchové i vzdušné cíle, a to jak „kinetickými, tak i nekinetickými“ zbraněmi, jakož i schopnost rychlého nasazení. Vrtulník bude muset být také schopen operovat po delší dobu z australských obojživelných útočných lodí HMAS Adelaide a HMAS Canberra. Canberra výslovně žádá o vlastnosti, které umožní vrtulník udržovat na palubě lodi, stejně jako konstrukční prvky, které podporují obojživelné operace. Australské ministerstvo obrany svou ambici operovat s vojenskými vrtulníky z lodí zdůraznilo již nedávno při nasazení čtyř vrtulníků Tigers na palubě lodi Canberra v jihovýchodní Asii.

LAND4503 je již druhou ze dvou velkých akvizic vrtulníků, které Canberra v současné době realizuje. V září 2018 vydala RFI na 20 rotorových letounů pro síly speciálního nasazení, z nichž čtyři mají být přepravovány v strategickém transportním letadle Boeing C-17. Tato zakázka vzbudila zájem společností Bell, Airbus Helicopters, Leonardo a Boeing.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace