Austrálie ukázala, jak na zemi ochránit své letouny F-35 − testuje speciální kryty

Austrálie ukázala, jak na zemi ochránit své letouny F-35 − testuje speciální kryty
Autor fotografie: Picryl |Popisek: F-35
10 / 11 / 2023, 07:00

V říjnu tohoto roku Královské australské letectvo provedlo na základně Williamtown zkoušku stavby provizorní struktury, která je navržena k ochraně letounů F-35, ale nejen jich. Austrálie si kryty pochvaluje a bude chtít na jiných základnách stavět další.

Královské australské letectvo hledá vhodné formy, jak aplikovat prvky pasivní ochrany pro své letouny, mimo jiné stíhače F-35. Letouny 5. generace provozuje Austrálie na již zmíněné základně Williamtown a základně Tindal. Jak už dříve informovali představitelé armády, kryty či struktury, které budou obklopovat letadla, je budou chránit proti detekci ze strany nepřítele, výbušninám či kolaterálním poškozením, které by vznikly v důsledku blízké nehody. Jako jedna z klíčových částí se pak jeví důsledné skrytí letounů.

Důležité je uvažovat tak, aby ochranné kryty byly ekonomickým a současně účinným řešením a bylo je možné podle potřeby stavět na různých místech Austrálie. O tom také hovoří kapitán Jason Dean z Australského centra pro geomechaniku (ACG), který prohlásil, že snaha postavit ochranné kryty pro stíhače na leteckých základnách na severu a dalších místech je vedena strategickým obranným hodnocením.

Kamufláž F-35

V pasivní ochraně letounů je prubířským kamenem právě postavení provizorního ochranného krytu, který vyrostl na základně Williamtown v rámci testování v říjnu tohoto roku. Zbudování pláště pak otevřelo další otázky například spojené s výběrem materiálů a vhodného místa. Instalování struktury zahrnovalo mimo jiné vybudování betonových zdí, nákladních kontejnerů jako podpěrného prvku a zamyšlení nad alternativními režimy kamufláže letounů.

Zkouška stavby krytu tak představuje další inovativní krok v pasivní ochranně letounů na zemi před mnoha riziky či nebezpečími. Australané jsou s testy zatím spokojeni a budou stavět další, až se postupně pod ochranu dostane většina jejich letectva včetně již zmíněných stíhačů 5. generace. Instalaci takové struktury vítá kapitán Paulo Celini, vnímá ji jako inovativní prvek v pasivní ochraně letounů na zemi. ,,Náš tým tento úkol bral jako dobrou příležitost, abychom využili naše kapacity, které máme k dispozici, a uplatnili je v novém způsobu podpory inovace letectva," prohlásil Celini.

Dodal, že se v průběhu konstrukce ochranné struktury jeho tým mnohému naučil a získané poznatky pak jistě využije při dalších podobných příležitostech. S tím souhlasí také jeho kolega Paul Howell, který zdůraznil důležitost tohoto konceptu, jenž má za úkol účinně ochránit letouny na zemi, což umožní další projekci australské vzdušné síly.

 

Zdroj: bulgarianmilitary.com, Defence Blog

Tagy článku