Australskému Lynxu KF41 to sluší a chlubí se příbuzností s úspěšným Boxerem

Australskému Lynxu KF41 to sluší a chlubí se příbuzností s úspěšným Boxerem
Autor: Rheinmetall|Popisek: Australský LYNX KF41
10 / 11 / 2020, 13:45

V předvečer dne válečného veteránů společnost Rheinmetall odhalila finální podobu svého pásového bojového vozidla pěchoty LYNX KF41 určeného pro třetí fázi australského programu Land 400. V jejím rámci dostane australská armáda náhradou za dosluhující obrněné transportéry M113 pro další nejméně čtyři desetiletí moderní BVP, čímž získá její mechanizovaná pěchota dosud postrádané schopnosti. Třetí fáze program má hodnotu 11,1 miliard eur, tedy 5-6krát více než tendr na česká BVP, v němž se LYNX rovněž představuje.

Vozidlo je dodáváno pro finální testy, které budou trvat přibližně rok. V případě úspěchu by byl australský LYNX vyráběný v novém Centru excelence vojenských vozidel (MILVEHCOE), které Rheinmetall ustavil v Queenslandu. Testy ověří všechny požadované vlastnosti vozidla v oblasti efektivity zbraňových systémů, mobility a ochrany.

"Rheinmetall se těší na předvedení schopností tohoto bojového vozidla pěchoty nové generace," uvedl generální ředitel Rheinmetall Defense Australia Gary Stewart. "Věříme, že Lynx je nejlepším vozidlem ve své třídě a nastavuje nový standard v ochraně a síle potřebné k přežití a porážce jakéhokoli protivníka. Lynx byl vyvinut způsobem, který jej staví na ideální úroveň vyspělosti, kterou od něho Austrálie potřebuje při vstupu do služby - a bude mít potenciál růstu, jak tyto schopnosti rozšířit během svého 40letého životního cyklu."

Vozidlo nedávno uspělo také v Maďarsku, které počítá s dodávkou více než 200 kusů, a i na této zakázce se bude podíle Rheinmetall Defence Australia, a sice exportem věží LANCE. Tu v principu LYNX sdílí s kolovým obrněným vozidlem BOXER ve variantě bojového vozidla pěchoty, resp. bojového průzkumného vozidla (CRV, Combat Reconnaissance Vehicle), které jsou australské armádě dodávány v rámci fáze 2 programu Land 400.

Obě vozidla jsou modulární. Specifický modul určený pro splnění konkrétního úkolu je usazen na jednotně řešením podvozku, což současně umožňuje přizpůsobovat vlastnosti vozidla aktuálnímu požadavku mise i v polních podmínkách, a zjednodušuje logistiku nasazení a údržby, a snižuje významným způsobem náklady životního cyklu.

"Rheinmetall využil všech významných výhod Boxeru a zajistil, aby byly také součástí balíčku Lynx KF41," řekl dále Stewart. "Naše partnerství s armádou při dodávce modelu Boxer pro Land 400 Phase 2 představuje příležitost vybudovat pro australské ozbrojené síly úplnou flotilu obrněných bojových vozidel."

Zdroj: asiapacificdefencereporter.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace