Indie se zajímá o francouzské ponorky třídy Barracuda

Indie se zajímá o francouzské ponorky třídy Barracuda
Autor: Indické námořnictvo, GODL-India|Popisek: Indická ponorka Kalvari
18 / 10 / 2021, 14:00

Indie se zajímá o možnou dodávku francouzských ponorek třídy Barracuda.

V minulých týdnech jsme byli svědky neuskutečněného kontraktu mezi francouzskou společností Naval Group a Austrálií za téměř 40 miliard dolarů. Francouzi měli dodat moderní ponorky, nicméně Austrálie se nakonec rozhodla pro pořízení jaderných plavidel v rámci zformovaného paktu AUKUS, jehož členem jsou USA a Velká Británie.

Kontrakt byl sice zrušen, nicméně o francouzské ponorky - třídy Barracuda - měla projevit zájem Indie, uvedl server Navy Recognition. Indie již navázala před nějakou dobou kontakty s Francouzi, protože se rozhodla pro náhradu stávajících ponorek ruské třídy Kilo a německého typu 209. Indie podepsala před 20 lety kontrakt na stavbu 6 jednotek třídy Scorpène s opcí na dalších šest kusů. Tři jednotky této třídy - INS Kalvari, INS Khanderi Karanj jsou již v aktivní službě, další dvě jednotky jsou ve stavbě a poslední byla objednána.

Na nové ponorky je nyní soustředěna pozornost. V rámci Projektu 75 Alfa schválila indická vláda stavbu nových 6 moderních jaderných ponorek v únoru 2015. Přípravná designová fáze projektu byla dokončena v únoru 2020 a předpokladem je, že ponorky budou zařazeny do služby ve třetí dekádě, první v roce 2032. 3 ponorky mají být postaveny v letech 2023-2024, další 3 dostanou zelenou ke konstrukci později.

Důvod posilování námořních kapacit je jasný - obava z čínské expanze, na kterou Indie chce adekvátně reagovat.

Moderní třída ponorek Barracuda má právě nahradit stejný počet starších ponorek třídy Rubis. Francouzi investovali do vývoje 6 jednotek nemalé finanční prostředky - 8 miliard eur, nicméně se zpozděním, ale přece, vstoupila do služby první jednotka této třídy - Suffren (Q284) v listopadu minulého roku. Dvě další jednotky - Duguay-Trouin a Tourville jsou ve stavbě, dvě další byly objednány, stavba poslední jednotky De Grasse je naplánována.

Současně je vývoj třídy Barracuda poněkud opožděnou reakcí Francie na moderní jaderné ponorky třídy Virginia (USA) a Astute (Velká Británie). Proto se snaží Francie pokud možno oba státy v tomto směru dohnat. Francie si je vědoma, že USA nemůže konkurovat, ale rivalita s Británií je historická a zřejmě věčná. Navíc po vystoupení Británie z EU je Francie jedinou jadernou mocností (vojenskou) ,,starého kontinentu". Německo i další země s v oblasti jádra buď této schopnosti zcela zřekly, nebo si drží pouze schopnost energetickou. V oblasti ponorek a jejich pohonu se orientují na systém AIP.

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace