Australský zabiják dronů pro Ukrajinu

Australský zabiják dronů pro Ukrajinu
Autor fotografie: EOS / Public domain|Popisek: Slinger
03 / 10 / 2023, 09:30

Válka bezpilotních prostředků v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou nabývá na intenzitě. Australský systém Slinger od společnosti EOS Defence Systems bude pro Kyjev účinnou pomocí.

Konflikt na Ukrajině by se také dal nazvat válkou dronů. Každý den jsou jich nasazovány stovky až tisíce pro plnění nejrůznějších úkolů. Průzkum, sebevražedné drony jako potulná munice, Ukrajinci běžně používají malá komerční a jimi upravená zařízení pro shazování granátů na pozice nepřítele. Obě strany se potýkají s problémem, jak se bezpilotním prostředkům bránit. Některé zbraně protivzdušné obrany vůbec nejsou schopny na svých radarech malé drony odhalit, protože jejich radary nedisponují patřičnou frekvencí signálu. Pokud klasické zařízení PVO funguje, většinou se jedná o velmi drahou záležitost, kdy cena jedné střely dalece převyšuje hodnotu sestřelovaného dronu. 

 

Při použití klasické protivzdušné obrany vyjde setřel jednoho dronu řádově ve statisících dolarů. Klasický příklad je systém NASAMS, jenž Kyjev obdržel ze Spojených států. Sestřel jednoho dronu vyjde na půl milionu dolarů. I kvalitnější vojenský dron vyjde na zhruba na 30 000 dolarů (cena íránského dronu Shahed-136), pochopitelně ceny se velmi liší, v této cenové hladině je řeč o malých, maximálně středních bezpilotních prostředcích. V každém případě cenová disproporce je obrovská. Odhaduje se, že setřel jednoho dronu systémem Slinger vyjde na zhruba dvěstě dolarů. 

Zbrojní průmysl má v tomto ohledu jasno. Většina firem vyvíjí nebo již vyvinula jednoduchá zařízení, která disponují radarem a buď soustavou kulometů nebo rychlopalnými děly s malou ráží. Zbraně, které lze velmi jednoduše instalovat kamkoli. Mezi tyto produkty patří systém australské firmy EOS Defence Systems Slinger. Ukrajinci se již dávno naučili instalovat podobná zařízení na pick-upy a nebude pro ně problém vzhledem k jednoduchosti ovládání je začít používat. Kyjev by měl obdržet více jak sto kusů Slingerů, to už je poměrně slušné číslo. 

 Ovládaní systému Slinger

Zbraň je útočné UAV.. Disponuje rychlopalným kanonem ráže 30 mm s variabilní municí, jenž pracuje ve dvou módech, 100 nebo 200 výstřelů za minutu. Systém bude zřejmě osazen detekčním zařízením firmy Northrop Grumman M-ACE, který byl speciálně vyvinut na obranu proti bezpilotním prostředkům. Pokud M-ACE objeví dron, okamžitě sdílí veškerá data s osádkou vozidla, jež má k dispozici displej a joystick k ovládání systému. Obsluha je velmi jednoduchá.   

Systém je schopen sledovat dron na vzdálenost více než osm set metrů. Operátor vidí nepřítele na displeji a může ho sledovat pomocí joysticku. Kanón má moderní stabilizaci a celé zařízení váží 400 kilogramů. EOS ho vyvinula již v rámci zkušeností z bojů na Ukrajině. Stabilizační a zaměřovací systém je vvinut také v EOS. Zahrnuje 4D zaměřovací radar Echodyne s velmi malou velikostí, hmotností a spotřebou (SWaP). Zaměřovací systém se senzorovou jednotkou, která se pohybuje nezávisle na dělu, je čtyřosý a má být extrémně přesný. Firma tvrdí, že je velmi vhodný k bojům v městském prostředí. 

Rusové útočí íránskými drony na Ukrajinu denně a Slinger má parametry, které Ukrajinci přesně potřebují k obraně svých měst a strategických zařízení. Dá se předpokládat, že systémy budou do bojů zapojeny velmi záhy a brzy přijdou ověřené zprávy o výkonnosti zbraně v boji. 

                                    

                                                                               Video: YouTube

Zdroj: ABC

Tagy článku

-->