Autonomní lovec ponorek podstoupí certifikaci COLREGS pro zabránění srážkám na moři

Autonomní lovec ponorek podstoupí certifikaci COLREGS pro zabránění srážkám na moři
Autor fotografie: Office of Naval Research|Popisek: Sea Hunter
31 / 10 / 2016, 13:15

Od ledna 2017 začne americká agentura DARPA shromažďovat údaje, jak provádí jejich bezpilotní plavidlo plně autonomní operace v rámci přípravy na mezinárodní certifikaci.

Toto testování může způsobit zpoždění projektu ve fiskálním roce 2018. Plavidlo ACTUV (Anti-Submarine Warfare (ASW) Continuous Trail Unmanned Vessel ) agentury Darpa, nyní označované jako Sea Hunter, začne zdlouhavý certifikační proces daný mezinárodními předpisy pro zabránění srážkám na moři (COLREGS), což je důležitý krok pro určení, zda je velký bezpilotní prostředek schůdné řešení pro provádění rozšířených protiponorkových misí.

COLREGS je "práh schopností, které jsou důležité pro jakékoliv velké autonomní plavidlo, které bude provozováno na velkou vzdálenost od lidského operátora," vysvětluje Scott Littlefield, programový manažer pro program ACTUV v agentuře DARPA.

"Jedná se o pravidla silničního provozu na moři," řekl Littlefield účastníkům na výročním dni bezpilotních námořních obranných systémů 24. října v Arlingtonu ve Virginii.

Sea Hunter je trimaran vyvíjený agenturou DARPA a vyráběný společností Leidos. S rozvojem námořních sil států jako je Čína, Rusko a Írán, které spouštějí na vodu tiché dieselové ponorky, vzniká potřeba amerického námořnictva mít prostředek, který je schopen takovouto ponorku sledovat a v případě konfliktu i zlikvidovat.

DARPA, která stojí například za letadlem F-117 proto od roku 2010 vyvýjí lovce ponorek - robotickou autonomní loď. Ta prošla už několika testy a 1. května  dorazil funkční prototyp do San Diega.

Psali jsme: Vojenská robotická loď prošla kritickým testem

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku