Až 3 000 střel za měsíc. Francie bude zásobovat Ukrajinu zvýšeným přídělem dělostřelecké munice

Až 3 000 střel za měsíc. Francie bude zásobovat Ukrajinu zvýšeným přídělem dělostřelecké munice
Autor fotografie: mill.ua / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Houfnice Caesar
19 / 10 / 2023, 18:00

Obě válečné strany v chronickém konfliktu na Ukrajinu trpí nedostatkem munice. Rusko už požádalo KLDR o dodávky dělostřelecké munice, Kyjev se musí spoléhat na Západ. Francie nyní oznámila, že bude zásobovat napadenou zemi 3 000 náboji dělostřelecké munice měsíčně namísto 1 000.

Asi nepanují pochyby o tom, že současný válečný konflikt na Ukrajině klade enormní nároky na spotřebu munice. Sklady munice se u obou stran - útočníka i obránce - vyprazdňují povážlivě rychle, a proto je potřeba ji neustále doplňovat. Ukrajinská protiofenziva si přirozeně žádá zvýšené příděly vytěžované dělostřelecké munice 155 mm, především do houfnic jak samohybných, tak tažených.

Ukrajinská poslankyně Olexandra Ustinová uvádí, že ukrajinská armáda spotřebuje denně až 8 000 granátů ráže 155 mm. To by se rovnalo 240 000 nábojům ráže 155 mm měsíčně. Američané  poslali na Ukrajinu již více než dva miliony kusů munice ráže 155 mm. Na začátku konfliktu jich vyráběli 14 000 měsíčně. V této chvíli jich produkují 24 000 za měsíc a bylo rozhodnuto o dalším navýšení na 80 000 střel.

Té vypálí Ukrajina denně až několik tisíc a po téměř dvou letech trvání konfliktu pociťuje napadená země iminentní potřebu munice. Proto se hovoří v rámci EU o společných nákupech pro Ukrajinu, urychleném procesu výroby a o pronikavém navýšení kapacit zainteresovaných států, neboť konflikt zastihl tyto země objektivně v nedbalkách, co se týče zásob vlastní munice.

Nyní oznámila Francie ústy ministra obrany Sébastiena Lecornua, že Ukrajině v tomto směru pomůže. Paříž plánuje zvýšit měsíční dodávky dělostřelecké munice Kyjevu z 1 000 kusů nábojů měsíčně na 3 000 kusů počínaje lednem příštího roku. Byla to právě Francie (ale i Dánsko), která poskytla Ukrajině samohybné houfnice Ceasar, v níž se náboje ráže 155 mm běžně používají. V minulém roku bylo dodáno napadené zemi 18 Caesarů a počet to není konečný.

Houfnice Dana

Nejen Ukrajina potřebuje nutně přísun zejména dělostřelecké munice, ale také Rusko, které se muselo obrátit na KLDR s žádostí o pomoc. Severokorejský vládce Kim Čong-un souhlasi, že ruské straně munici poskytně, nicméně  musíme mít na paměti také její kvalitu a použitelnost, která je ve skladech uložená desítky let, protože Severní Korea nikde od roku 1953 nebojovala. Je tak možné, že se v praxi projeví její závadovost.

Ukrajině poslala dělostřeleckou munici také Česká republika a další státy a hodlají v tom pokračovat dál.Zdroj: Defense News

Tagy článku