Až 500 ruských tanků T-90MS pro egyptskou armádu

Až 500 ruských tanků T-90MS pro egyptskou armádu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-90MS
30 / 06 / 2020, 13:00

Kontrakt na dodávku 500 tanků T-90MS byl podepsán mezi Egyptem a Ruskem. Součástí dohody je i společná výroba těchto tanků v Egyptě a transfer technologií.

Rusko a Egypt signovali dohodu o dodávce až 500 tanků T-90MS pro egyptskou armádu, uvedl server Defence Blog. Kontrakt zahrnuje i organizaci společné výroby v Egyptě a transfer technologií. Dodávky tanků tak učiní z Egypta největšího provozovatele tanků T-90MS.

Jedním z důvodů pořízení moderních ruských tanků by mohl být fakt, že jsou lehčí než americké tanky M1A1 Abrams, které jsou příliš těžké na to, aby mohly být převáženy vrtulníkovou výsadkovou lodí třídy Mistral, jež si Egypt pořídil před několik lety od Francie.

Zajímavostí pak je, že Egypt se rovněž stane první zemi vůbec, která současně bude vyrábět americké i ruské tanky. Egypt totiž vyrábí skoro 30 let i americké tanky M1A1 Abrams. Těch má v současné době ve výzbroji přes 1 000.

Podobně jako Egypt postupovala i Indie, když si objednala pořízení 464 tanků T-90MS za 1,93 miliard dolarů v rámci licenční výroby. Vozidla tak ještě více rozšíří ruský arzenál v indické výzbroji. Pro Indii je tento kontrakt také důležitý v tom, že se výrazně zhoršily vztahy s Pákistánem ohledně sporného území Kašmíru.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku