Autor fotografie: Koláž: Redakce|Popisek: Premiér Fiala, expremiér Babiš, Michal Strnad ve Washingtonu
Ve včerejší předvolební debatě premiéra Petra Fialy (ODS) a expremiéra Andreje Babiše (ANO) byla jedním z témat také česká muniční iniciativa na podporu Ukrajiny. Babiš obvinil Fialu, že je lobbistou zbrojaře Strnada.
Muniční iniciativa vzbuzuje pozornost. Velké diskuse byly vedeny na základě nedávného článku Financial Times. Podle majitele Czechoslovak Group Michala Strnada jsou velké problémy s komponenty pro náboje a termíny dodání se prodlouží. Premiér Fiala opakovaně uvádí, že dodávky budou zahájeny v červnu. V předvolební debatě na CNN Prima News mu expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dosavadní přístup vyčetl: „Pan premiér nemluví o míru. Honí munici, která je stará, plesnivá a netransparentní,“ řekl Babiš, s tím, že by se měl premiér více soustředit na mírové iniciativy. Obvinil Fialu, že „jen lobbuje za zbrojaře.“
Andrej Babiš doslova řekl: „Munice pro Ukrajinu je nekvalitní, části musíme doplňovat, říká český zbrojař, kvůli kterému pan předseda telefonuje řeckému premiérovi, Zelenskému, on je dneska hlavní lobbista za tu munici, která nefunguje, která je stará a plesnivá. Dokonce je ta munice ještě ruského původu. A víte, kdo jim dal peníze? Já vám to řeknu. Z těch 39 miliard zaplatilo Německo přímo ministerstvu obrany pro toho vybraného českého zbrojaře 500 milionů euro dopředu. To je 12,5 miliardy. To je jenom PR akce. Proč je ta munice nekvalitní? Proč okrádáte ty Ukrajince? (...) Dodávají jim nekvalitní a předraženou munici. A pan premiér se tváří, jak všechno pro tu Ukrajinu dělá. Opak je pravdou.“
Petr Fiala odpověděl: „S tou muniční iniciativou se pouštíte jednak na tenký led, jednak ohrožujete bezpečnost spousty lidí. A úspěchy toho, čeho tady chceme dosáhnout. Nezpochybňujte kvalitu těch věcí, nevíte o tom nic.“ – „Ale vždyť to říká váš Strnad! Vy jste ho měl v Bílém domě, to říká váš zbrojař,“ skočil mu do řeči expremiér. „Já jsem žádného zbrojaře v Bílém domě neměl, to si opravdu nevybavuji. Žádný lobbista zbrojařů nejsem,“ odpověděl Fiala. Andrej Babiš poukazoval na fotografii z letošní premiérovi cesty do Washingtonu, na níž spolu s premiérem a poradcem pro národní bezpečnost Pojarem sedí u jednoho stolu také majitel CSG Michal Strnad – šlo o fotografii z galavečeře den po setkání Fialy s prezidentem Bidenem.
Strnad: „Každý týden se cena zvyšuje a s komponenty jsou velké problémy“
Slovy o „staré a plesnivé“ munici Babiš reagoval na nedávný článek Financial Times, jemuž poskytl rozhovor majitel Czechoslovak Group Michal Strnad, který řekl: „Každý týden se cena zvyšuje a s komponenty jsou velké problémy.“ Podle Financial Times také uvedl, že zhruba 50 % součástek, které jeho společnost jménem české vlády nakoupila v Africe a Asii, není dostatečně kvalitních, aby mohly být odeslány na Ukrajinu. U některých granátů je CSG nucena doplnit chybějící komponenty z vlastní výroby. CSG obratem v tiskové zprávě reagovala na údajný posun sdělení v některých českých médiích: „Upozorňujeme na významový posun, ke kterému došlo zejména při přebírání obsahu článku Financial Times v českých médiích, jehož výsledkem je nepravdivá informace, že munice pro Ukrajinu má problémy s kvalitou.“
„My jsme schopni dodávat od června,“ odpověděl v debatě s Babišem Petr Fiala, ale odmítl odpovědět na otázku, kolik Česká republika na iniciativu přispívá: „Ten materiál je v utajeném režimu, jsou to vyšší stovky milionů korun. Veřejnost se určitě dozví, jak to bylo, dozví se všechny ty konkrétní věci. Ale ta věc není úplně jednoduchá a není ani bezpečná. Není bezpečná pro lidi, kteří to dělají, kteří tu munici dodávají. Nemůžeme ani riskovat to, aby byly známy ty ceny. Mohlo by se na světovém trhu s nimi hýbat. Někdo by to mohl zneužívat. Musíme postupovat, jak postupujeme. Ale ta věc je pod kontrolou. Je pod kontrolou těch států, které ty jednotlivé částky za munici dodávají, nikdo se nemusí ničeho bát.“
Muniční iniciativa: pochybnosti o transparentnosti, cenách a kapacitách
Na námitku, že Německo svůj příspěvek zveřejnilo, řekl, že „každá země má jiná pravidla, volí jinou taktiku, schvaluje si to v jiném režimu.“ Zopakoval údaj, který citovaly na konci května i Financial Times, že ČR vybrala dárcovských zemí 1,6 miliardy euro. V tomto kontextu je přitom vlastní český příspěvek v řádu vyšších stovek milionů korun téměř zanedbatelný. Jestliže má vláda ČR obavu o to, že bude „někdo“ na světovém trhu ovlivňovat cenu munice, pak nevyčíslení skromného českého příspěvku a současně uvedení obrovské sumy 1,6 miliardy euro nelze rozumět. Logické jsou naopak obavy týkající se bezpečnosti – nejen po zkušenosti z Vrbětic. Přičemž je velkou otázkou, na kterou nikdo nepotřebuje znát konkrétní přesnou odpověď, kde vlastně v České republice kdo disponuje skladovací kapacitou na tak obrovské objemy dělostřelecké munice, a kapacitou na jejich zřejmě nepředpokládané a neplánované opravy.
Premiérem Fialou zmíněná kontrola ze strany států, které na munici přispívají, je v tomto ohledu klíčovou, a nezbývá než doufat, že nejen Německo skutečně efektivně na řádné plnění smlouvy a účinnou pomoc Ukrajině dohlíží. O pochybnostech v muniční iniciativě hovořil v nedávném rozhovoru pro SM také místopředseda PSP Karel Havlíček, a v reakci na popisovanou předvolební debatu ji na sociální síti X zmínil exministr obrany Lubomír Metnar, který se rovněž vymezil vůči roli zbrojaře Strnada v dodávkách munice, a přidal se tak k Babišovi, že Fiala lobbuje za CSG: „Fialova muniční iniciativa je plná pochybností. A premiér včera přidal jednu další, když se snažil odvést pozornost od faktu, že si do Washingtonu pozval i jednoho významného zbrojaře, který z této iniciativy profituje.“