Babiš měl svázané ruce: Záloha za systém Věra NG musela odejít. Výplata celé částky je však nejistá

Babiš měl svázané ruce: Záloha za systém Věra NG musela odejít. Výplata celé částky je však nejistá
05 / 03 / 2020, 14:00

KOMENTÁŘ: V pátek proběhla schůzka mezi premiérem ČR Andrejem Babišem, ministrem obrany Lubomírem Metnarem a generálním ředitelem firmy ERA Pardubice Viktorem Sotonou, který přišel orodovat za urychlené zaplacení záloh za pasivní sledovací systém VĚRA NG, objednaný ministerstvem obrany. Ministr Metnar se sice na twitteru pochlubil, že první platba záloh již odešla v pondělí, nicméně ani to však neznamená, že bude nakonec vyplacena celá částka - 1,5 miliardy korun!

Babiš měl vzhledem k okolnostem od začátku složitější vyjednávací pozici a relativně svázané ruce. V podstatě mu nezbylo, než pozastavenou zálohu uvolnit. Pokud by nakonec odmítl k proplácení přistoupit, hrozila by tučná smluvní pokuta vycházející z podmínek smlouvy. Nic to ovšem nemění na tom, že stále probíhá kontrola expertního týmu, jehož sestavení slíbil před poslanci Výboru pro obranu sám ministr Metnar. Poslancům se nelíbilo, že cena byla oproti dodávce pro NATO trojnásobná. Expertní tým má za úkol zkontrolovat posudek a především rozklad ceny vyčíslené na 1,5 miliardy a stále platí, že k uhrazení v plné výši nemusí dojít a premiér si toho je samozřejmě vědom.    

Podle zákona o nakládání s majetkem státu může totiž stát hradit jenom cenu, která je tzv. přípustná. Za takovou cenu se považuje buď cena rovnající se ocenění tohoto majetku ve smyslu zákona o oceňování majetku, pokud jde o majetek nakupovaný v ČR, anebo cena v daném místě a čase obvyklá. V obou případech jde ale víceméně o cenu obvyklou. Za obvyklou cenou se považuje cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.  Podle obecných pravidel je tedy jakákoliv dohoda o ceně neplatná v části rozdílu, o kterou cena překročila cenu v místě a čase obvyklou. Jinými slovy, pokud se zjistí, že byla cena neúměrně vysoká, bude ponížena k normálu a k vyplacení plánované 1,5mld korun pro společnost ERA nemusí dojít v plné výši.

Harmonogram splátek vypadá následovně: Podle znění smlouvy mělo být do 30 dnů od jejího podpisu zaplaceno 227 milionů korun. Další 227 milionů má být posláno do konce března. Celkem se tak má proplatit 454 milionů korun dopředu, aniž by ministerstvo vůbec cokoli obdrželo. Je to přibližně 30% z celkové částky. Výši záloh kritizovala kupříkladu předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová, ale i řada dalších poslanců.

Kauza pasivního sledovacího systému se začala stupňovat po Vánocích, kdy Metnar oznámil, že namísto plánovaných cca 700 milionů, bude stát systém dvojnásobek. Mediální tlak na ministra Metnara, a to i z řad spolustraníků z ANO a samotného premiéra Babiše nakonec vyústil až v rezignaci náměstka pro akvizice Filipa Říhy v polovině února. Vedením postu je v tuto chvíli pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka.

 

Autor: Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace