Babiš na velitelském shromáždění AČR: Bez armády bychom pandemii nezvládli. Odmítá škrty, které navrhuje KSČM

Babiš na velitelském shromáždění AČR: Bez armády bychom pandemii nezvládli. Odmítá škrty, které navrhuje KSČM
Autor: flickr.com (public domain)
24 / 11 / 2020, 15:15

Na každoročním velitelském shromáždění armády , kterého se účastnil mimo jiné prezident Miloš Zeman, náčelník generálního štábu Aleš Opata či ministr obrany Lubomír Metnar, vystoupil také český premiér Andrej Babiš. Ten poděkoval české armádě za vydatnou pomoc při řešení koronavirové krize a současně odmítl škrty v armádě tak, jak je navrhuje KSČM.

Každoroční velitelské shromáždění armády se na rozdíl od minulého roku odehrálo v odlišných podmínkách, poznamenaných koronavirovou pandemií. Na shromáždění vystoupil také premiér Andrej Babiš a poděkoval armádě za pomoc, kterou vykonala při zvládání koronavirové krize. Podle předsedy vlády byla právě pomoc armády tou zásadní při překonávání pandemie čínské chřipky.

Pak se Babiš věnoval otázce modernizace armády ve světle požadavku KSČM, která chce z rozpočtu ministerstva obrany vzít 10 miliard korun a věnovat je na boj proti koronavirové pandemii. Komunisté totiž podmiňují schválení rozpočtu odebráním 10 miliard korun rezortu obrany. Takový zásah do obranného rozpočtu však Babiš odmítá a komunisté u něho se svým návrhem nepochodili. ,,Odmítám jakékoliv snahy nenavyšovat (armádní) rozpočet, my se potřebujeme konečně zbavit zastaralé ruské techniky," prohlásil Babiš na velitelském shromáždění. ,,Bojujeme společně proti pandemii a já bojuji za váš rozpočet," dodal předseda vlády.

Premiér podporuje rozpočet ministerstva obrany i s navýšením 10 miliard Kč, za armádu se postavil v minulosti již několikrát. Například v červnu na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost Babiš ubezpečil, že na koronakrizi nesmí v žádném případě doplatit naše armáda.

Škrty v rozpočtu MO tak, jak je navrhuje KSČM, neodmítá jen Babiš, ale i další zákonodárci. Podle předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)  jde v případě KSČM ,,o vydírání a erozi naší obrany, především spojeneckých vazeb". Proti škrtům vystupuje i poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), který považuje z klíčové, aby byl rozpočet MO na příští rok schválen, protože na něj navazují další projekty, které je třeba dokončit. Škrty v armádním rozpočtu z ,,dílny" KSČM neschvaluje ani poslanec Jan Lipavský (Piráti). Podle místopředsedy Výboru pro obranu je důležité mít rozpočet obrany dlouhodobě stabilní a předvídatelný.

Návrh KSČM se nezamlouvá ani bývalým armádním špičkám. Exnáčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý míní, že komunisté kvůli klesající podpoře voličských preferencí potřebují ,,urvat" nějaké politické body, což by ale v důsledku zastavilo tolik potřebnou modernizaci armády.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace