Babiš vs. Hamáček: Vyzbrojené vojenské vrtulníky pro policii? Mají je v Rusku, ale pro ČR to cesta určitě není

Babiš vs. Hamáček: Vyzbrojené vojenské vrtulníky pro policii? Mají je v Rusku, ale pro ČR to cesta určitě není
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
30 / 11 / 2019, 14:30

Největší mediální pozornost v oblasti obrany za posledních několik dní vzbudil návrh premiéra Babiše na předání armádních vrtulníků Mi-24 české policii. Přinášíme krátké shrnutí celé kauzy i s komentářem. Otevřela se totiž velmi „zajímavá“ otázka, zda by bitevní, a tedy vyzbrojené vrtulníky byly tím nejvhodnějším řešením pro naši policii.

Před několika dny přišel premiér Andrej Babiš a nápadem, který počítal s tím, že by vyřazené bitevní vrtulníky Mi-24/35 z armády mohly sloužit u policie, respektive speciální protiteroristické jednotky. Babiš záležitost konzultoval s ministrem vnitra Hamáčkem, který se nejprve vyslovil pro takové řešení, později však uvedl, že vnitro nakonec zmíněné stroje nechce, respektive nepotřebuje. Na svém twitterovém účtu to pak potvrdil. „Pro tento stroj nemá PČR využití. Nicméně zkoumáme možnost případného využití transportních vrtulníků Mi-17," uvedl Hamáček.

Tuto skutečnost ostatně redakci SM také potvrdilo tiskové oddělení ministerstva vnitra, které uvedlo, že ,,pro bitevní vrtulníky Mi-24/35 Policie ČR nemá využití." Zmíněné vrtulníky ve výzbroji české armády má posléze nahradit 12 amerických strojů za pořizovací cenu ve výši 14,6 miliard korun bez DPH.

Nicméně jak prohlásil náčelník generálního štábu Aleš Opata, než dojde k nahrazení strojů Mi-24/35 americkými vrtulníky, bude armáda využívat 16 strojů Mi-24/35 společně s americkými do té doby, než než vojáci dosáhnou počátečních operačních schopností s novými vrtulníky.

Alternativa by pro policii teoreticky připadala v podobě využití armádních transportních vrtulníků Mi-17/171, nicméně zde je problém v tom, že zmíněné stroje armáda neuvolňuje, tudíž je toto téma rovněž neaktuální. Tiskové oddělení ministerstva vnitra redakci SM navíc uvedlo, že v případě volby této varianty by pokračovala závislost na ruské technice a náhradních dílech. A to je něco, čeho se chce v budoucnu naše armáda vyvarovat, což Opata mnohokrát při různých příležitostech potvrdil.

V této souvislosti se souběžně otevírá jiná otázka - jestli je vhodné, aby policie vůbec nasazovala do terénu či na různé akce armádní, a tedy silně vyzbrojené vrtulníky. Tuto roli sice například plní v Rusku vrtulník Mil Mi-24PS, na druhé straně je těžké si v českých podmínkách představit, že by vyzbrojené vrtulníky například měly zasahovat na policejně-bezpečnostních akcích.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace