Baby Jagy, FPV drony a zahradní pletivo jako nezbytnost

Baby Jagy, FPV drony a zahradní pletivo jako nezbytnost
Autor fotografie: Armijainform / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: Baba Jaga
13 / 11 / 2024, 05:00

UAV zcela změnily běžné fungování vojáků na frontě. Vzhledem k absolutnímu nedostatku moderní techniky na obranu proti dronům se většina činnosti agresorů i obránců zaměřuje na to, jak přežít útok dronu.

Až na výjimky jako je německý Gepard se na ukrajinském bojišti nenachází spolehlivé prostředky obrany, které by si dokázaly poradit s malými FPV drony nebo ukrajinským hitem poslední doby UAV Baba Jaga. Totéž se ovšem z druhé strany dá říci o ruských Lancetech, Geranech-2 nebo íránských Šahídech 136. Gepardy, kterých se aktuálně na Ukrajině nachází více jak sto kusů, mají radar schopný UAV zachytit a dva automatické kanóny, jež jsou společně s kvalitním řízením střelby schopné velmi účinně a spolehlivě drony likvidovat. Kyjev obdržel také dvě baterie Skynexů od Rheinmetallu, to jsou velmi moderní zbraně, ale to je příliš málo. 

Ukrajina jako manufaktura UAV Baba Jaga

 

Není známo, že by Rusové disponovali spolehlivou zbraní k ničení ukrajinských UAV. Možná by jí měl být vylepšený Pancir-S1, ale těch mají Rusové zatím naprosté minimum. Takže se Kreml víceméně spoléhá na různá provizoria, případně na drahé raketové systémy, ale i u nich je diskuze, jak spolehlivě dokáží drony detekovat. Západní vojensko průmyslový komplex reaguje poměrně rychle. BAE Systems přišlo se svým systémem Tridon Mk2, ale hlavní pozornost je aktuálně upřená na výše zmíněné Skynexy, Skyrangery a Mantisy od Rheinmetallu. Jenže Ukrajincí tyto systémy k dispozici nemají a dá se předpokládat, že na frontě dělají na obranu proti ruským UAV to samé jako jejich protivníci. 

Faktem ovšem je, že Ukrajina se stala manufakturou na výrobu bezpilotních prostředků. Produkce probíhá decentralizovaně, ve velkém množství malých dílen, kde se UAV skládají z komponentů, které přicházejí z Číny, Indie i ze západu. Ukrajinci již avizovali, že v letošním roce překročila produkce bezpilotních vzdušných prostředků jeden milion kusů. To je obrovské číslo a samotní Rusové si často stěžují, že ukrajinské UAV jsou úplně všude a početně jasné převyšují ty ruské. Koneckonců je faktem, že právě ukrajinské drony dokázaly udržet frontu v přijatelných pozicích v době, kdy Američané zastavili svojí pomoc napadené zemi. 

FPV drony jsou upravené civilní UAV. Většinou se jedná o velmi malé prostředky, které na mechanické ruce nesou jeden granát. Jsou těžko slyšitelné, radary je obtížně zaměřují a i vizuálně je voják spatří až na poslední chvíli. Jejich množství v ukrajinských rukách vytváří zásadní vliv na celý konflikt. V poslední době se stále výrazněji prosazují ukrajinské drony Baba Jaga. Podle Forbesu se jedná velký hexakoptérový dron s infračervenou kamerou, tedy systém, který bez problémů operuje i v noci. Kromě výbušnin mohou Baby Jagy nést granátomet nebo střelu až o váze patnáct kilogramů. Mají systémy proti rušení a jsou založeny na zemědělských dronech z Donbasu. 

FPV dron s granátem

FPV UAV jako smrtící zbraň proti pěchotě

 

Baba Jaga je vedle ruských Lancetů a Geranů-2 nejnebezpečnějším dronem na ukrajinském nebi. Podle Newsweeku je Ukrajinci velmi hojně využívají v Kurské oblasti, kde je dislokována nejlepší západní technika včetně M2 Bradley, Challengerů 2, německých Marderů nebo amerických Strykerů. Velkou otázkou ovšem je, zda tyto prostředky zásadním způsobem nechybí především u Pokrovsku. Důsledek masivního používání UAV je ten, že na frontě se mění úplně vše. Želví tanky jako T-80BVM, T-90M nebo T-72B3 jsou dostatečně známé. Rusové i Ukrajincí obsypávají svá BMP reaktivním pancířem, slaty a sítěmi. 

Totéž se ovšem děje i u pěchoty, na kterou se zaměřují především FPV drony. Na sociálních sítích je k vidění obrovské množství videí, kdy se UAV dostaly i do ruských zemljanek. Baby Jagy zase ostřelují ruské zákopy z granátometů. Polský WPtech a i výše vložený příspěvek na síti X zmiňují ruskou snahu ochránit své bunkry a zákopy pomocí ocelových pletiv. Na ty pokládají maskovací krytinu. To může být účinné u větších krytů, kdy nejsou vojáci těsně u samotného pletiva. Problém ovšem je, že v případě nutnosti útěku z lokace, celé krytí ztěžuje vojákům únik.    


 

Tagy článku

-->