Eliminační ocelový mrak proti UAV. BAE reaguje nadějným Tridon Mk2 na Ukrajinu

Eliminační ocelový mrak proti UAV. BAE reaguje nadějným Tridon Mk2 na Ukrajinu
Autor fotografie: BAE Systems / Public domain|Popisek: Tridon Mk2 od BAE Systems
14 / 06 / 2024, 07:30

Válka na Ukrajině otevřela zcela jiné obzory pro vojensko průmyslový komplex. Ani jedna strana nemá dostatečně účinnou obranu proti UAV. Situace vyžaduje úzce specializované systémy, které dokáží chránit spřátelené jednotky proti dronům.

Naprostá většina systémů protivzdušné obrany na Ukrajině není koncipovaná na boj s UAV nebo je jen zcela nedostatečně. Aktuálně pro většinu jednotek na frontě neexistuje dostatečná ochrana proti útokům bezpilotních prostředků. Jedna věc je ukrajinská PVO, která nějakým způsobem chrání města. Sama o sobě je neefektivní, protože se využívají velmi drahé rakety pro systémy jako německý IRIS-T nebo francouzský Mistral. Nejde však jen o ekonomickou efektivitu. Rusové se z nejspíš hodně perou s radarovou detekcí. Třeba jejich Pancir-S měl být účinný právě proti UAV a zjevně výrazně pokulhává. 

Gepard jako předchůdce Tridon Mk2

 

FPV drony zanechávají zcela minimální stopu pro infradetekci, jsou malé a množství radarových systémů je nedokáže zachytit včas. Vzhledem k jejich počtu ve vzduchu je tu i zcela zásadní otázka fyzických zásahů třeba nastupujících rojů UAV. Rakety protivzdušné obrany se jasně ukazují jako vysoce neefektivní, jelikož je střela často větší než samotný cíl a o poměru ceny se vůbec nemá smysl bavit. V zásadě jsou řešením moderní systémy jako Mantis nebo právě Tridon Mk2. Vzorem je jednoznačně německý Gepard, asi nejúspěšnější systém proti dronům na Ukrajině. Američané jich objednali v rámci obnovené pomoci pro Ukrajinu rovnou dalších šedesát. 

Stroj má k dispozici dvojici rychlopalných kanónů a radar, který detekuje UAV na krátkou vzdálenost. Automaticky tak hlavně zaměří drony a začnou s palbou. Gepard je vlastně nechtěným prototypem systémů pro boj s UAV. Nechtěným protože je z roku 1976. Pochopitelně proto ještě postrádá moderní munici, jejíž účinnost spočívá ve vytvoření neprostupné zdi šrapnelů ve vzduchu. Takovými střelami však již bude disponovat švédský Tridon Mk2. Navíc není sporu o tom, že podobné systémy jsou věcí budoucnosti. Mobilní ochrana jednotek proti dronům bude nezbytností a zcela samozřejmou součástí i velmi malých uskupení. Ani nastupující aktivní ochrana obrněnců nebude proti rojům dronů dostačující. 

Tridon Mk2 důsledkem války na Ukrajině

 

Přirozeně není Tridon Mk2 ochranou jen proti UAV, jak zmiňují přímo BAE SystemsJedná se totiž o zařízení i proti střelám s plochou dráhou letu, letadlům a dokonce i obrněným vozidlům. Takže je jasné, že 40mm a léty prověřený Bofors bude disponovat protipancéřovou municí se schopností zasahovat až na vzdálenost 12 kilometrů. Přesto je jasné, že zaměření proti UAV bude primární. Podle Defence Industry bude zařízení disponovat programovatelnou municí Bofors 3P. Ta bude mimo jiné obsahovat velké množství drobných wolframových projektilů při kadenci 300 ran za minutu. 

Tridon Mk2

Tridon Mk2 tedy dokáže zaměřit na krátkou vzdálenost drony, systém propočítá souřadnice, kdy se munice s UAV střetne a načasuje výbuch střel na žádoucí dobu. Během několika vteřin se v prostoru letících UAV vytvoří mrak šrapnelů, který dokáže zlikvidovat prakticky vše. S největší pravděpodobností se jedná o nejúčinnější způsob jak se proti malým dronům v současnosti bránit. Koneckonců, izraelský systém Trophy, který bude instalován jako aktivní ochrana MBT, funguje na úplně stejných principech. Je zcela zjevné, že komplety jako Tridon budou velmi žádoucí a zcela nezbytnou součástí armád do budoucna ve velkém množství. A výrobci zjevně nezahálejí. BAE je jen jednou z prvních vlaštovek. 

Tridon Mk2 bude vystaven na nadcházející veletrhu Eurosatory 2024 v Paříži. Janes tvrdí, že se jedná o velmi univerzální platformu, jíž půjde umístit na velké množství mobilních prostředků. V Paříži bude posazen na vozidle Scania G460 8x8. Systém by navíc měl být velmi modulární a věž je připravena na další modernizace, které se předpokládají a dnes je modularita již prakticky samozřejmostí. BAE Systems je prověřenou firmou s velmi kvalitními výrobky a je jisté, že o Tridon bude velký zájem. 


 

Tagy článku