Mezikontinentální balistické RS-24 Jars znovu na ruské scéně, Putin nedá pokoj

Mezikontinentální balistické RS-24 Jars znovu na ruské scéně, Putin nedá pokoj
Autor fotografie: Sokolrus / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: RS-24 Jars
13 / 10 / 2024, 07:00

Jaderná triáda je to jediné a nejzásadnější čím Rusko z vojenského hlediska disponuje. Snaha zastrašit západ v pomoci Ukrajině je vytrvalá a nekonečná.

Kreml změnil jadernou doktrínu, která nyní podle Reuters umožňuje nukleární útok i v případě konvenčního napadení Ruska za pomoci země, která vlastní jaderné zbraně. Překlad není těžký. Celé je to ušité proti Ukrajině se snahou odradit USA, Francii a Británii od pomoci napadené zemi. Další červená čára vytvořená Vladimirem Putinem. Následují ovšem další kroky. Podle polského WPtech byly z Novosibirsku odeslány na hlídkové a přípravné mise ruské mezikontinentální balistické komplety RS-24 Jars. Jejich hlavní úkol je údajně prevence konfliktu a příprava na potenciální úder. Putinův pocit obležené pevnosti nepochybně roste každým dnem. 

 

RS-24 Jars jako součást Putinovy jaderné triády

 

Mezikontinentální balistické rakety, jaderné ponorky se schopností odpalovat nukleární hlavice a strategické letectvo. To jsou prvky jaderné triády, jejímž hlavním úkolem je odstrašení potenciálního protivníka. Když vznikla samostatná Ukrajina, odevzdala jaderné zbraně dislokované na svém území Rusku, které se zavázalo, že v případě napadení Kyjeva jadernou mocností Ukrajině pomůže. No, pomáhá opravdu hodně. Nasazení RS-24 Jars může mít dva důvody. První je pravidelné cvičení a druhý, podle strategie aktivace, je předstupeň přípravy na jejich použití. Globálně spíše panuje přesvědčení, že Putin jaderné zbraně na Ukrajině nepoužije. 

 

Garantem by měla být hlavně Čína, která zřejmě na Kreml zásadně tlačí, že i použití taktických raket by vedlo k přerušení vztahů mezi Pekingem a Moskvou. Putin je na Číně aktuálně naprosto závislý. Jenže ruský diktátor zároveň bojuje o vlastní život a denacifikace Ukrajiny rozhodně neprobíhá ani podle jeho představ, ani podle představ samotných Rusů. A podle posledních průzkumů i v Rusku stoupá odpor k celé válce. Takže se opět straší jadernými zbraněmi a nyní to jsou RS-24 Jars. Armáda Ruské federace dostala střely v roce 2011. Dodnes není jasné, kolik hlavic může Jars nést. Zdroje uvádějí čtyři, šest i více nezávislých náloží (MIRV). 

Zároveň se ovšem hovoří o tom, že je prakticky stejná jako Topol-M, který měla ale překonat. A ten má údajně nést až deset hlavic. Rusové zveřejnili existenci RS-24 v reakci na plán Spojených států z roku 2007, který se týkal vytvoření raketového štítu v Evropě. V provozu by mělo být více jak padesát mobilních kompletů. Nutno podotknout, že s více jak 5 500 jadernými hlavicemi je Rusko největší nukleární mocností světa. Váha balistické rakety činí necelých padesát tun. Pohon je na tuhá paliva, ale terminální fáze letu může mít kapalný pohon. Dosah je podle Military News až 12 000 kilometrů. MN navíc uvádí, že v druhé fázi letu lze provádět korekce směru. 

Minuteman 3

 

Bojová pohotovost RS-24 Yars je otázkou chvíle na Putinův rozkaz

 

Přesnost dopadu by měla být na 150 metrů, u jaderných zbraní skoro zbytečný parametr. Nasazení je možné jak na mobilní, tak na stacionární platformy. Cena by se měla pohybovat až na dvaceti milionech dolarů za raketu. A nevýhodou je poměrně dlouhý čas přípravy ke střelbě, který by měl činit až třicet minut. To je v době hypersonických zbraní poměrně hodně. Střely jsou umístěny na vozidlech MZKT-79221 s maximální rychlostí 45 km/h a dosahem 500 km. Nebezpečnost systému tkví především v jeho mobilitě. Americký Minuteman má dosah 13 000 kilometrů, ale je pouze stacionární. 

Trochu paradox uvádí anglická Wikipedie. Ta mluví o tom, že americké Národní středisko vzdušné a kosmické inteligence NASIC vždy věřilo, že Yars byl pouze Topol-M, což bylo v rozporu se smlouvou START. Trochu zvláštní, protože i kdyby byl RS-24 Jars jinou zbraní, stejně by START zřejmě porušoval. V každém případě jsou balistické rakety aktuálně v Rusku aktivní a dostat je do bojové pohotovosti je jen otázkou chvilky. Konflikt na Ukrajině vytrvale eskaluje i díky událostem v Kurské oblasti a je třeba věřit, že k použití těchto zbraní nikdy nedojde. 

Tagy článku

-->