Belgie na cestě k letounům F-35. USA schválily prodej stíhaček páté generace

Belgie na cestě k letounům F-35. USA schválily prodej stíhaček páté generace
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-35
24 / 01 / 2018, 15:00

Americké ministerstvo odsouhlasilo možný prodej 34 stíhaček páté generace F-35 Belgii. Nyní záleží, jak se Belgie rozhodne.

Americké ministerstvo odsouhlasilo možný prodej 34 stíhaček páté generace F-35 Belgii. Nyní záleží, jak se Belgie rozhodne.

Belgie se tak může stát dalším zahraničním zákazníkem, který v rámci programu Foreign Military Sales (FMS), koupí nejmodernější stíhač F-35. Belgie se v současné době poohlíží rámci tendru po nejvhodnější nabídce na novou stíhačku.

psali jsme: Nemecko chce nahradiť viacúčelové lietadlá Panavia Tornado. Zvíťazi F-35 aj v Nemecku ?

Právě letouny F-35 jsou považovány podle mnoha odborníků a specializovaných serverů za favority.  Pokud by Belgie na americkou nabídku kývla, posílilo by její vzdušný prostor 34 F-35 za celkovou cenu 6,53 miliard dolarů. S dodávkou letounů páté generace by Belgie dostala také 38 motorů Pratt & Whitney a další vybavení pro F-35.

Americké ministerstvo zahraničí ke schválení možného prodeje F-35 Belgii uvedlo, že jím chtějí USA přispět ke zvýšení bezpečnosti Belgie jakožto svého spojence, který je důležitou silou pro politickou a ekonomickou stabilitu v rámci západní Evropy.

psali jsme: F-35: Při souboji na dálku ho neuvidíš a umřeš, nablízko ho sice uvidíš, ale umřeš taky

Belgie chce v rámci tendru nahradit 54 F-16 novými stíhači, přičemž F-35 je pravděpodobně nahradí. O F-35 mají zájem také vlády Finska, Německa, Španělska, Švýcarska či Spojených arabských emirátů.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.