Běloruskému analytikovi se ,,nepozdávají" dodávané stíhače Su-30SM z Ruska, operační náklady jsou prý vyšší než americké u F-16

Běloruskému analytikovi se ,,nepozdávají&quote; dodávané stíhače Su-30SM z Ruska, operační náklady jsou prý vyšší než americké u F-16
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
02 / 12 / 2019, 11:00

Před několika dny byly Bělorusku dodány dva letouny Su-30SM (SM informoval), nyní však někteří bezpečnostní analytikové, jako například Andrej Porotnikov namítají, že koupě je v řadě ohledů nevýhodná.

Běloruské ministerstvo obrany oznámilo 13. listopadu dodávku prvních dvou víceúčelových stíhacích letounů Su-30SM. Další dodávka pak bude v rámci uzavřeného kontraktu mezi Běloruskem a Ruskem následovat. Kontrakt zněl na dodávku celkem 12 letounů Su-30SM, které mají být dodány mezi lety 2018-2020

V době, kdy probíhají dodávky ruských strojů však vznesl některé obavy běloruský bezpečnostní analytik Andrej Porotnikov. Podle Porotnikova bude provoz ruského letounu poměrně drahý a operační a další výdaje dokonce nákladnější než u amerického stíhače F-16.

Obvyklý náklad za životní cyklus letounu za odhadovaných 35 let činí dvojnásobek až dvouapůlnásobek jeho pořizovací ceny, což znamená, že celková částka za údržbu každého ruského letounu bude činit mezi 100-125 miliony dolary. Porotnikov připomíná, že vydržování letky 12 těchto strojů tak bude činit zhruba 2,22 - 2,52 miliard dolarů, což podle něj není rozhodně zanedbatelná částka.

Porotnikov poukazuje také na ruské motory Saturn AL-31FP, jejichž údržba bude také odčerpávat nemalé částky během celého životního cyklu Su-30SM. Podle běloruského analytika jsou ruské motory ,,tradičně" méně výkonné, co se týče spotřeby paliva, ale i v dalších ohledech.

Su-30SM je nejčastěji charakterizován jako víceúčelový stíhací letoun vhodný krom vzdušného boje plnit úlohu útočného letounu. Často je proto tento letoun srovnáván s americkým F-15E Strike Eagle, jež vznikl taktéž na základě původně jen stíhacího letounu.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace