Bez spojení není velení. Pro AČR jej ale zajišťuje slovenská firma figurující v ukrajinském skandálu s nedodanou municí

Bez spojení není velení. Pro AČR jej ale zajišťuje slovenská firma figurující v ukrajinském skandálu s nedodanou municí
Autor fotografie: Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Munice hraje na Ukrajině klíčovou roli
06 / 02 / 2024, 10:00

Pražská družstevní záložna v pražské Celetné ulici se proslavila nejen uložením neoznámených peněz premiéra Petra Fialy, ale i ztracenými penězi na nákup munice pro Ukrajinu. V problémovém kontraktu na munici figuruje i slovenská firma SEVOTECH, která má čerstvou smlouvu i s českým ministerstvem obrany.

Dle zveřejněných informací mělo v roce 2022 ukrajinské ministerstvo obrany objednat munici a střelivo u domácí firmy Lvovský Arsenal a chorvatské WDG a zaplatit zálohu v řádech milionů euro. Zboží, munici a střelivo určené pro bojiště však firmy dosud nedodaly. Peníze z Ukrajiny měly doputovat do Podnikatelské družstevní záložny. Dne 29. března 2023 měla neznámá osoba právě tyto peníze z Pražské družstevní záložny odnést. Šlo o 14 milionů euro v hotovosti. Peníze přišly na účty, které si zde otevřel chorvatský zbrojař Matias Zubak, jehož rodině patří firma WDG.

Podnikatel Matias Zubak podniká i v České republice, kde má i odštěpný závod WDG promet d.o.o. Právě on má munici dodat. Obchod Ukrajina uzavřela i s domácí firmou Lvovský Arsenal, a to přes slovenskou firmu SEVOTECH. Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že v prosinci 2022 firma SEVOTECH zaslala na účet WDG u Podnikatelské družstevní záložny částku 3 236 640,- Eur. Firma SEVOTECH a.s. sídlí ve Staré Turé na Slovensku a má dlouholetou historii v oblasti speciálních komunikačních systémů. Je zřejmé, že kontrakty Ministerstva obrany Ukrajiny s firmami WDG a Lvovský Arsenal na munici za miliony euro jsou velmi podezřelé.

Ukrajina zaplatila a nic nedostala, peníze z Pražské družstevní záložny zmizely. I policie prověřuje okolnosti transakcí v letech 2022–2023 a Česká národní banka vyrazila do záložny na kontrolu. V březnu 2023 Ministerstvo obrany, Agentura komunikačních a informačních systémů, vyhlásilo nadlimitní veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti s názvem: „Spojovací prostředky – opravy a udržování“. Dne 12. října 2023 Agentura zveřejnila zprávu o uzavření smlouvy právě se zmiňovanou slovenskou firmou SEVOTECH na poskytování oprav a údržby radiostanic řady RF 13 XX a radiových systémů R XX a dále hovorových zařízení VICM řady 100, 200. Smlouva je uzavřena na období 4 let a ve výši 9 200 000,- Kč včetně DPH.

Není tato uzavřená smlouva bezpečnostním rizikem pro ministerstvo obrany a Armádu ČR? V době, kdy se firma SEVOTECH přihlásila do výběrového řízení a řízení probíhalo, musela být její pověst a aktivity v souvislosti s nedodáním munice Ukrajině známy minimálně policii. Zadavatel veřejné zakázky má navíc dle zákona o zadávání veřejných zakázek možnosti, jak pracovat s referencemi dodavatelů. Oblast „spojení“ v rámci armády je jednou z klíčových, jak ví každý voják. Otázkou je, co dělá Vojenské zpravodajství a Vojenská policie, když se řeší zakázky rezortu a MO/AKIS uzavře smlouvu na služby s  firmou s pošramocenou pověstí. Tyto dvě složky by měly kooperovat a jednat, když k tomu dle zákona mají obě kompetence.

Mohou být zneužity finanční prostředky státu a nemluvě o bezpečnostním riziku! Jeví se, že systém selhal. Měly by následovat další kroky vedoucí z nejvyšších míst vedení rezortu, aby se podobná situace neopakovala a zároveň následovala náprava chybného systému s přijetím zodpovědnosti za vzniklou situaci. V úvahu by mohlo připadat i zrušení smlouvy s nevěrohodným partnerem. Nezbývá než věřit, že s firmou SEVOTECH Armáda ČR a Ministerstvo obrany nebudou mít jakékoliv problémy, všechny podmínky smlouvy budou řádně plněny a nebude jakkoliv ohrožena bezpečnost státu.

Zdroj: Seznam Zprávy, Nen.Nipez

Autor: Martina Sladká

Tagy článku

-->