Bezpilotní F-16 se naučila útočit a zabíjet

Bezpilotní F-16 se naučila útočit a zabíjet
Autor: US Air Force|Popisek: Bezpilotní QF-16
21 / 04 / 2017, 07:00

Americké letectvo využívá již běžně bezpilotní F-16, jako realistické cíle pro své nejmodernější stíhače. Začátkem dubna ale US Air Force oznámilo, že bezpilotní F-16 získala nové schopnosti.

Díky spojení legendárních vývojářů z Skunkworks a americkým letectvem, získala bezpilotní F-16 schopnosti v plně autonomním režimu útočit na pozemní cíle, nebo svádět letecké souboje. F-16 tedy nyní může být vyslána na misi proti pozemnímu cíli, ale pokud na ní zaútočí jiné letadlo, je schopná si s hrozbou poradit a pokračovat ve své misi.

„Ukázali jsme nejen, jak může bezpilotní stroj vykonávat své poslání, když věci jdou podle plánu, ale i to, jak bude reagovat a přizpůsobovat se nepředvídaným překážkám na své misi,“ řekl kapitán. Andrew Petry z Air Force Research Laboratory v prohlášení společnosti Lockheed Martin .

Ale mít bezpilotní F-16, které letí nas svou vlastní misi je pouze součástí mnohem většího obrazu. Budoucnost amerického letectva může do velké míry záviset na vyspělých platformách, jako jsou F-35 velící flotilám bezpilotních strojů, které mohou působit jako další uši, oči a bojovníci na válečné obloze.

Letectvo to nazývá „open mission system“, který síťuje všechny platformy a sdílí informace. V podstatě, i bezobslužný drone bude mít pro své rozhodování údaje ze satelitů na obloze a radarů na zemi.

Lockheed Martin nazývá program „loyal wingman“, kde se starší bezpilotní stroje jako F-16 bezproblémově napojují na systémy F-35 a samy myslí.

Zdroj: Business Insider

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace