Bezpilotní F-16 se naučila útočit a zabíjet

Bezpilotní F-16 se naučila útočit a zabíjet
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Bezpilotní QF-16
21 / 04 / 2017, 07:00

Americké letectvo využívá již běžně bezpilotní F-16, jako realistické cíle pro své nejmodernější stíhače. Začátkem dubna ale US Air Force oznámilo, že bezpilotní F-16 získala nové schopnosti.

Díky spojení legendárních vývojářů z Skunkworks a americkým letectvem, získala bezpilotní F-16 schopnosti v plně autonomním režimu útočit na pozemní cíle, nebo svádět letecké souboje. F-16 tedy nyní může být vyslána na misi proti pozemnímu cíli, ale pokud na ní zaútočí jiné letadlo, je schopná si s hrozbou poradit a pokračovat ve své misi.

„Ukázali jsme nejen, jak může bezpilotní stroj vykonávat své poslání, když věci jdou podle plánu, ale i to, jak bude reagovat a přizpůsobovat se nepředvídaným překážkám na své misi,“ řekl kapitán. Andrew Petry z Air Force Research Laboratory v prohlášení společnosti Lockheed Martin .

Ale mít bezpilotní F-16, které letí nas svou vlastní misi je pouze součástí mnohem většího obrazu. Budoucnost amerického letectva může do velké míry záviset na vyspělých platformách, jako jsou F-35 velící flotilám bezpilotních strojů, které mohou působit jako další uši, oči a bojovníci na válečné obloze.

Letectvo to nazývá „open mission system“, který síťuje všechny platformy a sdílí informace. V podstatě, i bezobslužný drone bude mít pro své rozhodování údaje ze satelitů na obloze a radarů na zemi.

Lockheed Martin nazývá program „loyal wingman“, kde se starší bezpilotní stroje jako F-16 bezproblémově napojují na systémy F-35 a samy myslí.

Zdroj: Business Insider

 

Tagy článku