Biden zvažuje odeslání tisíců vojáků do východní Evropy a pobaltských států. USA chtějí odradit Moskvu od vojenské agrese

Biden zvažuje odeslání tisíců vojáků do východní Evropy a pobaltských států. USA chtějí odradit Moskvu od vojenské agrese
Autor fotografie: The U.S. Army, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Američtí vojáci při vojenském cvičení Decisive Strike
24 / 01 / 2022, 09:00

Americký prezident Joe Biden uvažuje nad plánem odeslat 3 000-5 000 vojáků do části teritoria východní Evropy a pobaltských států. Napětí okolo Ukrajiny nepolevuje, není jasné, jestli Rusko skutečně na Ukrajinu zaútočí.

Kvůli napjaté situaci panující okolo Ukrajiny zvažuje americký prezident Joe Biden, že pošle do části teritoria východní Evropy a pobaltských států 3 000-5 000 vojáků, informovala televize Fox News. To by ,,v praxi" znamenalo odeslání jednotek do Rumunska, Lotyšska, Litvy a Estonska. Kromě vojáků by do těchto oblastí přiletěly americké letouny, připlula americká válečná plavidla, posílila by se vojenská technika. 

Další členské země NATO pak mohou také do zmíněných oblastí poslat své vojáky, pokud se pro to rozhodnou. Česká republika jménem ministryně obrany Jany Černochové nabídla ukrajinské straně možné dodávky munice ráže 152 mm, dělostřelecké granáty a v případě zájmu Kyjeva i další zbraně. 

Záležet bude na aktuálním vývoji napjaté situace a jaké kroky dále přijme směrem k Ukrajině Vladimir Putin. Podle amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena bude NATO výrazněji posilovat pozice, pokud Moskva hodlá jednat agresivně.

Nevyřešenou otázkou je tak stále možná ruská invaze na Ukrajinu. Již dříve Biden prohlásil, že pokud Moskva provede vojenský vpád na ukrajinské území, bude to pro ni znamenat katastrofu.

Právě úvahy o navýšení americké vojenské přítomnosti ve východní Evropě a pobaltských státech má za cíl odradit Rusko od vojenských plánů, které potenciálně směřuje vůči Ukrajině.

 

Zdroj: Fox News

Tagy článku