Blackout GPS během největšího amerického leteckého cvičení Red Flag

Blackout GPS během největšího amerického leteckého cvičení Red Flag
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: F-15 na Nellis AFB
27 / 01 / 2018, 13:00

25.ledna začalo na letecké základně Nellis AFB u Las Vegas letecké válečné hry, známé pod jménem Red Flag. Jsou největší v celé 42 leté historii a mimo to mají i další primát. Poprvé USAF blokuje činnost GPS nad nevadským testovacím prostorem.

Blackout GPS má zajistit testování za realistických bojových podmínek. Bylo zveřejněno varování pro civilní letadla, které mohou mít během letu v západní části USA problémy s nekonzistentními službami GPS.
Rušení signálu GPS začalo 26.1. a bude trvat až do 16. února.

Psali jsme: Red Flag 17-1: F:35 vs. agresoři 15:1 video níže

Velitelské středisko NBAA uvádí, že americká armáda začne cvičit v nevadském tréninkovém a testovacím prostoru v rozmezí od 0400Z do 0700Z. Cvičení bude mít vliv na obrovské části západních USA včetně Kalifornie, Nevady, Oregonu, Wyomingu, Arizony, Utahu, Coloradu , Montana a Nového Mexika.

Lety civilních strojů mohou být přesměrovány mimo postižené oblasti.

Red Flag 2018 se zúčastní týmy z USAF a USMC, Austrálie a Velké Británie, tedy pouze nejdůvěryhodnější spojenci USA, což dává tušit testování špičkových technologií.

In the Wild at Coyote Summit

Psali jsme: Zvládne MiG-35 konfrontaci se západními stíhači?

Zneužití informací z GPS se stává velkým problémem pro americké vojenské plánovače, protože Rusko a další státy, používají ovlivnění, případně rušení signálu během cvičení na svých hranicích. Stejnou technologii na ovlivnění signálů ze satelitů ale mají samozřejmě k dispozici i ozbrojené složky USA. To že je tato technologie použita během velkého cvičení jen dokládá, jak choulostivá tato technologie je, a jak moc jsou si všechny světové velmoci vědomé nebezpečí s ní spojené.

Zdroj: War Zone

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.